Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin, stres ve beslenme durumları üzerine etkisi
The effect of physical activity levels on stress and nutritional status among middle school students
- Tez No: 955655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ALTUNCEVAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, aile ortamı, ebeveyn davranışları ve ebeveyn stres düzeylerinin çocukların fiziksel aktivite düzeyleri ile beslenme davranışları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya İstanbul'da yaşayan (Megapol) 102 ve İstanbul dışındaki (Metropol) şehirlerde yaşayan 103 olmak üzere toplam 205 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Ebeveyn Stres Ölçeği”,“Beslenme Davranış Ölçeği”ve“Aile Beslenme ve Fiziksel Aktivite Tarama Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the influence of family environment, parental behaviors, and parental stress levels on children's physical activity levels and nutritional behaviors. A total of 205 middle school students participated in the study, with 102 residing in Istanbul (a Megapolis) and 103 residing in cities outside of Istanbul (Metropolises).