Kronik hastalığı olan ve olmayan bireylerde bilinçli farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of mindfulness levels between individuals with and without chronic illness
- Tez No: 955656
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik Hastalığı Olan ve Olmayan Bireylerde Bilinçli Farkındalık Düzeylerinin Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve onam veren 18 yaş üzeri bireyler arasından kronik hastalığı olan ve olmayan kişilerin bilinçli farkındalık düzeylerini karşılaştırmayı; ayrıca sosyodemografik özellikler ile yaşam tarzı değişkenlerinin bilinçli farkındalık üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, bilinçli farkındalık düzeylerinin güçlendirilmesine yönelik birinci basamak sağlık hizmetlerine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Yöntem: Kesitsel ve ilişkisel tarama modeliyle yürütülen bu araştırmaya, belirtilen kriterlere uyan toplam 308 birey dâhil edilmiştir. Katılımcılar, kronik hastalığı olan (n=154) ve olmayan (n=154) olmak üzere eşit iki gruba ayrılmıştır. Veriler, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan, iki bölümden oluşan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Anketin ilk bölümünde sosyodemografik bilgi formu, ikinci bölümünde ise Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ) yer almıştır. Analizler IBM SPSS Statistics 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Mindfulness Levels Between Individuals With and Without Chronic Illness Objective: This study aims to compare the mindfulness levels of individuals with and without chronic illness among those aged 18 and above who applied to the Family Medicine outpatient clinics of Akdeniz University, agreed to participate, and gave consent. It also aims to evaluate the effects of sociodemographic characteristics and lifestyle variables on mindfulness. Based on the findings, it is intended to contribute to primary health care services in enhancing mindfulness levels. Method: This cross-sectional and comparative survey study included a total of 308 participants who met the inclusion criteria. The participants were divided equally into two groups: those with chronic illness (n=154) and those without (n=154). Data were collected through a two-part questionnaire administered via face-to-face interviews. The first part of the questionnaire included a sociodemographic information form, and the second part included the Mindful Attention Awareness Scale (MAAS).