Tarla pülverizatörlerinde kullanılan farklı tip regülatörlerin pülverizasyon sürecinde basınç ve debi değerlerinin incelenmesi
Investigation of pressure and flow rate values during the spraying process of different types of regulators used in field sprayers
- Tez No: 955685
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de tarla pülverizatörlerinde yaygın olarak kullanılan dört farklı tip regülatörün (MTS-50 R5 - uzun tip, MTS-100 BY – baymatik tip, MTS-50 R3 - VDR50 tip ve MTS-301 R - yaylı tip) arazi koşullarında pülverizasyon sürecindeki basınç performansları incelenmiştir. Çalışmada, her bir regülatör tipi için iki ayrı test uygulanmış; pompa ve regülatör çıkış basınçları ile birlikte sağ ve sol bölümlere ait anlık basınç ve debi değerleri ölçülerek performans analizleri gerçekleştirilmiştir. Ölçülen değerler üzerinden, minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, % değişim katsayısı (CV) ve regülasyon oranı gibi temel istatistiksel parametreler hesaplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, MTS-100 BY-baymatik tipi regülatör, her iki testte de düşük varyasyon katsayıları (yaklaşık %3.7) ve kabul edilebilir regülasyon oranları (0.30–0.37) ile öne çıkmış, dolayısıyla tarla koşullarında basınç stabilitesini etkin biçimde sağlayabilen bir regülatör tipi olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, her bir regülatörün teknik kapasitesi, maliyet etkinliği ve uygulama ölçeği açısından farklı avantajlara sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, regülasyon oranı ve basınç sabitliği gibi teknik parametrelerin yanı sıra bakım gereksinimi ve yatırım maliyeti gibi uygulamaya dönük unsurların da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Sonuç olarak, çalışmada değerlendirilen dört farklı regülatör tipi, tarla pülverizatörlerinde etkin ilaçlama uygulamaları için potansiyel çözümler sunmakta; özellikle MTS-100 BY-baymatik tipi regülatör, yüksek basınç kararlılığı nedeniyle öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the pressure performance of four different types of regulators (MTS-50 R5 - long type, MTS-100 BY – baymatik type, MTS-50 R3 - VDR50 type, and MTS-301 R - spring type), which are widely used in field sprayers in Türkiye, was evaluated under field conditions during the spraying process. For each regulator type, two separate tests were conducted. During these tests, instantaneous pressure and flow rate values from the right and left spray sections, along with pump and regulator outlet pressures, were measured and analyzed. Based on the collected data, key statistical parameters including minimum, maximum, mean, standard deviation, coefficient of variation (CV), and regulation ratio were calculated. According to the results, the MTS-100 BY-baymatik type regulator demonstrated relatively low coefficients of variation (approximately 3.7%) and acceptable regulation ratios (ranging between 0.30 and 0.37) in both test scenarios. These findings indicate that this model is capable of maintaining stable pressure levels under field conditions. The overall findings revealed that each regulator type presents distinct advantages in terms of technical capacity, cost-effectiveness, and applicability scale. Therefore, in addition to technical criteria such as regulation ratio and pressure stability, practical aspects including maintenance requirements and investment cost should also be considered when selecting a regulator type. In conclusion, the four regulators examined in this study offer potential solutions for achieving effective pesticide application in field sprayers. Among them, the MTS-100 BY-baymatik regulator particularly stands out due to its superior ability to maintain consistent output pressure.