العلاقة بين التنوع الدلالي والتوجيهات البلاغية في علم المعاني: سورة التوبة أنموذجا
Relation between semantic diversity and rhetorical justification in the field of semantic: Q9 as an example
  1. Tez No: 955724
  2. Yazar: ALİYE MERVE ERFİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ABDALLAH ALİ ALLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: University of Jordan (Al-Jami'ah Al-Urdunia)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma Tevbe suresinde varit olan en açık örnekleri incelemek suretiyle, ilm'ul- meânî kapsamında anlam çokluğu ve belaği tevcihler arasındaki ilişkiyi açıklamayı hedeflemektedir. Giriş bölümünde delalet kavramı ve mana kavramı ile ilişkisi, anlam çokluğu kavramı ve bunun ilm'ul-meânîye ait belaği tevcihlerle ilişkisi incelenmiş, ayrıca Tevbe suresinin içeriği hakkında özet mahiyetinde bilgi sunulmuştur. Birinci bölümde haber ve inşa cümlelerinin gayeleri ile alakalı olarak anlam çokluğuna rastlanan ayetler ele alınmış, birbirinden farklı bu anlamların -anlam-tevcih ilişkisi dairesinde- belaği tevcihleri verilmiş ve anlamlar arasındaki delalet farkı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise cümlenin halleri ile ilgili olan anlam çokluğu işlenip, tarif tenkir, takdim tehir, hazf zikir ve kasr ile ilgili anlam çokluğuna dair örnekler sunulmuş ve anlamların tevcihlerle ilişkisi belirtilmiştir. Son olarak da aynı minvalde fasıl vasıl ve icaz ve ıtnap üsluplarına dair anlam çokluğunun örnekleri işlenmiştir. Çalışmada kaynak tarama ve analiz yöntemleri esas alınmış, Tevbe suresinde ilm'ul-meânî kapsamında anlam çokluğu gözlemlenen ayetler tespit edilip bu ayetlerin analizi yapılmıştır. Çalışmanın ulaşmış olduğu sonuçlardan bir kısmı şu şekildedir: Farklı anlamlar ve bunların tevcihleri arasındaki ilişki (tebeiyye) bağımlılık ilişkisidir, zira tevcihler anlamlara tabidir. Ayetlerin belaği tevcihini etkileyen unsurlardan birisi de belaği zevktir, nitekim müfessirler bir ayetin tefsirinde aynı tefsir verilerine dayansalar bile belaği zevklerinin farklı olması sebebiyle ayeti farklı tevcih edebilmektedirler. İlm'ul-meânînin sunmuş olduğu delaletler -ve bunun içerisinde anlam çokluğu da dahil olmak üzere- Kur'an-ı Kerim'in anlam zenginliğini ortaya koyan yönlerden bir tanesidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate the relation between semantic diversity and rhetorical justification in the field of ilm al-ma'aani through examples from surah at-tawbah. The study presents the concept of“semantic”and its relationship to the notion“meaning”, the notion“diversity of meaning”and its relationship to the rhetorical justifications in the styles of ilm al-ma'aani and introduces surah at-tawbah. Likewise, it tries to identify the areas where the meanings of the verses are diverse in relation to 'alkhabar wa al-inshaa'“, by explaining the relation between the various meanings of an ayah and the rhetorical justifications of these meanings and reveals the differences between these various meanings. It also attempts to establish the areas in which the diversity of meaning appears in different cases of the sentence, which of ”al-ta'reef wa al-tankeer, al-takdeem wa al-ta'kheer, al-hazf wa al-zikr, al-qasr and demonstrates the relation between the various meanings and the rhetorical justifications of these meanings. Finally, it puts forward examples of diversity of meaning in the forms of "al-fasl wa al-vasl, al-eicaaz wa al-itnaab. It is concluded that the relation between semantic diversity and rhetorical justification is a dependency relationship since the justifications follow the meanings and the meanings with its diversity provided by ilm-ul-ma'aani is a significant aspect of richness of the meanings of the Noble Qur'an.