İn vitro yara modelinde prolinin yara iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of proline on wound healing in an in vitro wound model
- Tez No: 955725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, Prolin amino asidinin in vitro yara iyileşmesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Prolinin biyolojik sistemlerde kolajen sentezi, hücre proliferasyonu ve doku onarımı gibi süreçlerde önemli roller üstlendiği bilinmektedir. HaCaT hücre hattı kullanılarak prolinin hücre canlılığı ve yara iyileşmesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Steril saf suda çözünerek hazırlanan 0,01 mg/mL 0,05 mg/mL, 0,1 mg/mL, 0,2 mg/mL, 0,4 mg/mL, 0,5 mg/mL, 1 mg/mL ve 1,5 mg/mL dozlarındaki prolin çözeltileri hücre kültürü medyumuna %10 konsantrasyonda eklenmiştir. Farklı dozlardaki prolin çözeltilerinin hücre canlılığı üzerine etkileri, MTT testi ile 24, 48 ve 72. saatlerde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of the amino acid proline on wound healing in vitro were investigated. Proline is known to play important roles in processes such as collagen synthesis, cell proliferation, and tissue repair in biological systems. The effects of proline on cell viability and wound healing were investigated using the HaCaT cell line. Proline solutions at doses of 0.01 mg/mL, 0.05 mg/mL, 0.1 mg/mL, 0.2 mg/mL, 0.4 mg/mL, 0.5 mg/mL, 1 mg/mL, and 1.5 mg/mL, prepared by dissolving in sterile purified water, were added to the cell culture medium at a 10% concentration. The effects of different doses of proline solutions on cell viability were analyzed by MTT assay at 24, 48, and 72 hours.