Resim sanatında dijital teknolojilerin kullanımı ve etkileşimli dijital sanat deneyimleri
Use of digital technologies in painting art, and interactive digital art experiences
- Tez No: 955736
- Danışmanlar: PROF. RIDVAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, resim sanatında dijital teknolojilerin kullanımı ve dijital teknolojilerin gelişimiyle birlikte dönüşen çağdaş sanat anlayışı içinde etkileşimli dijital sanat kavramını disiplinlerarası bir bakış açısıyla ele almakta, bu yeni ifade biçiminin teknik, kavramsal ve deneyimsel boyutlarını araştırmaktadır. Sanat üretiminin dijitalleşmesi yalnızca araçsal bir dönüşüm değil, aynı zamanda izleyici, sanatçı ve eser arasındaki ilişki biçimini radikal biçimde dönüştüren bir süreçtir. İnteraktif dijital sanat, katılımcıyı yalnızca bir gözlemci olmaktan çıkararak, eserin oluşumuna dahil eder; zaman, mekân ve hareket gibi kavramları yeniden yorumlayarak izleyiciye kişiselleştirilmiş, çok katmanlı deneyimler sunar. Tezin kuramsal bölümlerinde dijital sanatın tarihsel gelişimi, interaktif sanatın öncülleri ve dijitalleşmenin estetik anlayış üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kavramsal çerçeve, interaktivite, zaman-imge, hareket-imge, katılım estetiği ve dijital çağın deneyim ekonomisi gibi kavramlarla yapılandırılmış; sanat ve teknolojinin kesişiminde oluşan yeni sanatsal olanaklar tartışılmıştır. Bu bağlamda yeni medya, NFT, yapay zekâ ve teknolojiyle gelişen diğer kavramlar değerlendirilmiştir. Uygulama bölümünde ise, yazar tarafından tasarlanan ve touchdesigner altyapısıyla geliştirilen“geçici iz”ve“hareketin izinden”adlı interaktif yerleştirme çalışmaları üzerinden, dijital interaktif sanatın uygulamalı yönü ortaya konmuştur. Tez sonucunda, etkileşimli dijital sanatın yalnızca bir teknik yenilik değil; aynı zamanda insanın dijital çağdaki varoluş biçimiyle doğrudan ilişkili bir anlatım biçimi ve eleştirel araç olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the use of digital technologies in painting and the evolving concept of interactive digital art within the framework of contemporary art, through an interdisciplinary lens. It investigates the technical, conceptual, and experiential dimensions of this emerging artistic form. The digitalization of artistic production is not merely a change in tools, but a transformative process that redefines the relationship between the viewer, the artist, and the artwork. Interactive digital art repositions the audience as active participants in the creation of the work, offering personalized, multilayered experiences. The theoretical sections of the thesis examine the historical development of digital art, the precursors of interactive art, and the influence of digitalization on aesthetic perception. The conceptual framework is structured around key notions such as interactivity, time-image, movement-image, participatory aesthetics, and the experience economy of the digital age. Within this context, the intersections of art and technology are discussed alongside contemporary developments such as new media, NFTs, artificial intelligence, and other emergent digital paradigms. In the practice-based section, the applied aspects of interactive digital art are presented through two installation works designed by the author: Evanescent Trace and Tracing Motion. Both works construct a hybrid aesthetic realm where the cyclical nature of time, the body's potential to leave traces, and the merging of digital and physical dimensions are central. Ultimately, this thesis argues that interactive digital art is not solely a technical innovation but also a form of expression and a critical tool intimately connected to human existence in the digital age.