Tip 1 diyabet sıçan modelinde sinnamik asitin böbrek dokusu, GSTK1 ve GSTT1 ifadesi üzerine etkisi: Histokimyasal ve immünohistokimyasal araştırma
Effect of Cinnamic Acid on Kidney Tissue, GSTK1 and GSTT1 in Type 1 Diabetes Rat Model: A Histochemical and Immunohistochemical Investigation
- Tez No: 941957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tip 1 diyabet, pankreasın insülin üreten β-hücrelerinin otoimmün yıkımı ile ortaya çıkan, yaşam boyu insülin tedavisi gerektiren kronik bir hastalıktır. Diyabetin uzun süreli seyrinde ortaya çıkan mikrovasküler komplikasyonlar arasında en yaygın ve ciddi olanlardan biri diyabetik nefropatidir. Diyabetik nefropati, glomerüler ve tübüler yapılarda dejeneratif değişimlerle seyreden, zamanla son dönem böbrek hastalığına (ESRD) yol açabilen önemli bir klinik tablodur. Tip 1 diyabetin neden olduğu hiperglisemi, hücresel metabolizma üzerinde oksidatif stres, iltihabi yanıt ve apoptozis gibi yıkıcı etkiler yaratmakta; bu da böbrek dokusunda yapısal ve işlevsel bozulmalara yol açmaktadır. Bu tez çalışmasında, streptozotosin (STZ) ile Tip 1 diyabet modeli oluşturulan 8-12 haftalık erkek Wistar albino sıçanlarda, doğal antioksidan özelliklere sahip polifenolik bir madde olan sinnamik asitin böbrek dokusu ile glutatyon-S-transferaz kappa 1 (GSTK1) ve glutatyon-S-transferaz teta 1 (GSTT1) proteinlerinin ifade düzeyi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda toplam 32 sıçan kontrol grubu, diyabet grubu, diyabet+sinnamik asit ve sinnamik asit olmak dört farklı gruba ayrılmıştır ve deneysel işlemler uygulanmıştır. H&E, PAS ve trikrom boyamaları sonucunda tüm gruplarda ileri düzey histopatolojik değişim gözlenmemiştir. Kontrol ve sinnamik asit gruplarında böbrek dokusu normal histolojik özellikler göstermiştir. Diyabet grubunda ise Bowman kapsülünde genişleme, intertübüler hemoraji, tübüler vakuolizasyon ve dejenerasyon gözlenmiştir. Diyabet+sinnamik asit grubunda bu değişikliklerin hafiflediği ve dokusal bütünlüğün daha iyi korunduğu tespit edilmiştir. PAS boyasında diyabet grubunda glomerüler bazal membranda kalınlaşma, mezengial hücre sayısında artış ve proksimal tübül epitelinde kısmi dökülmeler olmak üzere bazı değişiklikler gözlenmiştir. Diyabet grubu ile diyabet+sinnamik grubunda distal tübül lümenlerinde kısmen genişlemeler gözlenmiştir. Sinnamik asit uygulaması, bu bulguları kısmen azaltmıştır. Trikrom boyamasında diyabet ve diyabet+sinnamik asit grubunda belirgin bir fibrozis bulgusu izlenmemiştir ancak diyabet grubunda hafif kollajen artışı görülmüştür ve bu artış sinnamik asit uygulanan grupta azalmıştır. Diyabet grubunda gözlenen vakuolizasyonun diyabet+sinnamik asit grubunda azaldığı saptanmıştır. İmmünohistokimyasal incelemelerde, tüm gruplarda GSTK1 ifadesi proksimal tübül epitelinde belirgin olup, glomerüler alanda diyabet ve tedavi gruplarında daha diffüz bir dağılım göstermiştir. GSTK1 ifadesinin kontrol grubunda diğer gruplara nazaran daha zayıf olduğu gözlenmiştir. GSTT1 ifadesi ise kontrol ve sinnamik gruplarda zayıfken, diyabet grubunda daha yoğun; diyabet + sinnamik grubunda ise orta düzeyde saptanmıştır. Proksimal kıvrımlı tübül epiteli genelinde ise kontrol ve sinnamik asit grubuna göre daha yoğun ancak diyabet grubuna göre daha zayıf boyanma gözlenmiştir. Bu veriler, sinnamik asitin Tip 1 diyabetin neden olduğu oksidatif stres kaynaklı böbrek hasarında koruyucu rol üstlenebileceğini ve GSTK1 ile GSTT1 gibi antioksidan savunma enzimlerini modüle ederek detoksifikasyon süreçlerini destekleyebileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca sinnamik asitin, doğal kökenli antioksidan ajanların diyabetik komplikasyonların önlenmesinde potansiyel bir tedavi adayı olabileceğini destekleyen bilimsel kanıtlar sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes is a chronic disease that results from the autoimmune destruction of insulin-producing pancreatic β-cells and requires lifelong insulin therapy. Among the long-term microvascular complications associated with diabetes, diabetic nephropathy (DN) is one of the most prevalent and serious. DN is a major clinical condition characterized by degenerative changes in glomerular and tubular structures and can progress to end-stage renal disease (ESRD) over time. Hyperglycemia induced by T1D exerts damaging effects on cellular metabolism through oxidative stress, inflammatory responses, and apoptosis, ultimately leading to structural and functional deterioration in kidney tissue. This thesis aimed to investigate the effects of cinnamic acid, a natural polyphenolic compound with antioxidant properties, on kidney tissue and the expression levels of glutathione S-transferase kappa 1 (GSTK1) and glutathione S-transferase theta 1 (GSTT1) in 8–12-week-old male Wistar albino rats with streptozotocin (STZ)-induced T1D. A total of 32 rats were divided into four groups: control, diabetes, diabetes + cinnamic acid, and cinnamic acid only, and appropriate experimental procedures were applied. Histopathological evaluation of H&E, PAS, and trichrome staining revealed no advanced alterations in any of the groups. The control and cinnamic acid groups showed normal renal histology. In the diabetes group, Bowman's capsule expansion, intertubular hemorrhage, tubular vacuolization, and degeneration were observed. These pathological changes were milder in the diabetes + cinnamic acid group, suggesting improved preservation of renal structure. PAS staining revealed partial changes such as thickening of the glomerüler basement membrane, an increase in mesangial cell count, and partial epithelial shedding in the proximal tubules in the diabetes group. Partial luminal dilatation in distal tubules was noted in both the diabetes and diabetes + cinnamic acid groups. Cinnamic acid treatment partially alleviated these findings. Although no distinct signs of fibrosis were observed with trichrome staining, a mild increase in collagen was noted in the diabetic group, which was reduced in the cinnamic acid-treated group. Vacuolization observed in the diabetic group was also diminished in the diabetes + cinnamic acid group. Immunohistochemical analysis revealed prominent GSTK1 expression in the proximal tubular epithelium across all groups. In the diabetes and diabetes + cinnamic acid groups, GSTK1 expression in glomerüler areas was more diffuse, while it was weaker in the control group. GSTT1 expression was weak in the control and cinnamic acid groups, stronger in the diabetic group, and moderate in the diabetes + cinnamic acid group. In the proximal convoluted tubule epithelium, staining intensity was higher than in the control and cinnamic acid groups but lower than in the diabetic group. These findings indicate that cinnamic acid may play a protective role against oxidative stress-induced kidney damage in T1D and may support detoxification processes by modulating the expression of antioxidant defense enzymes such as GSTK1 and GSTT1. Furthermore, the results provide scientific evidence supporting the potential of cinnamic acid as a natural antioxidant agent in the prevention of diabetes-related complications.