Kabul ve kararlılık terapisine dayalı dijital öykü destekli psikoeğitim programının ergenlerin duygu düzenleme güçlüklerine ve psikolojik esnekliklerine etkisi
The effect of an acceptance and commitment therapy-based psychoeducational program supported by digital storytelling on adolescents' difficulties in emotion regulation and psychological flexibility
  1. Tez No: 955744
  2. Yazar: MEHMET İHSAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA CEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırmada dijital öykü destekli olarak geliştirilen Kabul ve Kararlılık Terapisine dayalı psikoeğitim programının ergenlerin duygu düzenleme güçlükleri ve psikolojik esneklikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 49 ergen oluşturmaktadır. Veriler Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Kabul ve Eylem Formu (KEF-II), ihtiyaç analizi formu ve odak grup görüşmesi formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi, Friedman testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre Kabul ve Kararlılık Terapisine Dayalı Dijital Öykü Destekli Psikoeğitim programının Kabul ve Kararlılık Terapisine Dayalı Psikoeğitim programından daha etkili olduğu; dijital öykü destekli psikoeğitim programı uygulanan Deney-1 grubunun duygu düzenleme güçlüğü son test ve izleme testi puanlarının, dijital öykü destekli olmayan psikoeğitim programı uygulanan Deney-2 grubunun, Plasebo grubunun ve Kontrol grubunun duygu düzenleme güçlüğü son test ve izleme testi sonuçlarına göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca dijital öykü destekli psikoeğitim programı uygulanan Deney-1 grubunun psikolojik katılık son test ve izleme testi puanlarının, dijital öykü destekli olmayan psikoeğitim programı uygulanan Deney-2 grubunun, Plasebo grubunun ve Kontrol grubunun psikolojik katılık son test ve izleme testi sonuçlarına göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda araştırma kapsamında Kabul ve Kararlılık Terapisine Dayalı Dijital Öykü Destekli Psikoeğitim Programının ergenlerin duygu düzenleme güçlüklerini azalttığı, psikolojik esnekliklerini arttırdığı bulgusu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of a digital story-supported psychoeducation program based on Acceptance and Commitment Therapy (ACT) on adolescents' difficulties in emotion regulation and psychological flexibility. The study group consisted of forty-nine adolescents. Data were collected using the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), the Acceptance and Action Questionnaire-II (AAQ-II), a needs analysis form, and a focus group interview form. Content analysis, Friedman test, and Kruskal-Wallis test were employed for data analysis. The findings indicated that the digital story-supported psychoeducation program based on ACT was more effective than the standard ACT-oriented psychoeducation program. The post-test and follow-up test scores on emotion regulation difficulties for Experimental Group 1, which received the digital story-supported intervention, were significantly lower than those of Experimental Group 2 (non-digital version), the placebo group, and the control group. Similarly, the post-test and follow-up scores on psychological inflexibility for Experimental Group 1 were significantly lower than those of the other groups. Based on these findings, it was concluded that the digital story-supported psychoeducation program developed within the scope of the study had a statistically significant effect on reducing adolescents' emotion regulation difficulties and increasing their psychological flexibility.