4-6 yaş çocuğu olan ebeveynlerin kişilik özellikleri ve ebeveynlik stillerinin, çocuğu için psikolojik yardım aramaya yönelik tutumları ve çocuğun duygusal-davranışsal sorunları ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between parents' personality traits and parenting styles, their attitudes toward seeking psychological help for their 4–6-year-old child, and the child's emotional and behavioral problems
- Tez No: 955745
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ERASLAN ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, 4-6 yaş grubunda çocuğu olan ebeveynlerin kişilik özellikleri ve ebeveynlik stillerinin çocuğun duygusal-davranışsal sorunları ve ebeveynin çocuğu için psikolojik hizmetlere yönelik tutumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Veriler okul öncesi dönemde çocuğu olan 289 katılımcıdan,“demografik bilgi formu”,“Uluslararası Kişilik Envanteri-Kısa Formu”,“Çok Boyutlu Ebeveynlik Stillerini Değerlendirme Ölçeği”,“Güçler ve Güçlükler Anketi”ve“Ebeveynlerin Psikolojik Hizmetlere Yönelik Tutumları Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 25 programında analiz edilmiştir. Araştırma sorularının istatistiksel analizi, bağımsız örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, dışadönüklük, uyumluluk ve duygusal dengelilik kişilik özellikleri ile kapsamlı olumsuz ebeveynlik düzeylerinin çocuğun duygusal-davranışsal problemleri üzerinde yordayıcılığının bulunduğunu ortaya koymuştur. Dışadönüklük ve kapsamlı olumsuz ebeveynliğin ise ebeveynin psikolojik hizmetlere yönelik tutumlarında yordayıcılığı olduğu görülmüştür. Ebeveyn cinsiyeti, daha önce yardım almış olma durumu ve ebeveyn mesleği gibi demografik faktörlerin çocuğun duygusal- davranışsal problemleri ve ebeveynin psikolojik hizmetlere yönelik tutumlarıyla anlamlı bir ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma, çocuklarda görülen duygusal-davranışsal sorunların yordayıcılarını ve çocuğun desteğe ihtiyaç duyması halinde ulaşabilmesi için ebeveynlerin tutumlarını anlamlandırmayla ilişkili olabilecek faktörleri ele alarak alanyazına ve psikolojik danışmanlık uygulamalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between the personality traits and parenting styles of parents with children aged 4 to 6, their children's emotional-behavioral problems, and the parents' attitudes toward seeking psychological services for their children. Data were collected from 289 participants using the“Demographic Information Form,”the“International Personality Item Pool-Short Form,”the“Multidimensional Assessment of Parenting Scale,”the“Strengths and Difficulties Questionnaire,”and the“Attitudes Toward Seeking Psychological Services Inventory.”Data were analyzed using SPSS 25 program. Statistical analysis of research questions was analyzed using independent sample t-test, One-Way Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression analysis. Findings revealed that the personality traits of extraversion, agreeableness, and emotional stability, as well as levels of comprehensive negative parenting, had a significant predictive relationship with children's emotional-behavioral problems. In addition, personality traits of extraversion and comprehensive negative parenting was found to be a significant predictor of parents' attitudes toward psychological services. Demographic factors such as parental gender, previous experience with psychological help, and profession were also found to be significantly associated with both children's emotional-behavioral difficulties and parents' help-seeking attitudes. By addressing the predictors of emotional and behavioral problems in children and exploring factors that may influence parents' attitudes toward seeking support when needed, this study contributes to the literature and offers practical implications for psychological counseling practices.