Sıfır atık temelli yeniden ürüne dönüştürme: Kahve atığı üzerine bir araştırma
Zero waste-based upcycling: A study on coffee waste
- Tez No: 955743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÖZGÜR GÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, kahve endüstrisinden kaynaklanan organik atıkların sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde yeniden değerlendirilmesine yönelik olarak yürütülmüştür. Araştırma, sıfır atık yaklaşımı kapsamında kahve atığının yeniden ürüne dönüştürülme potansiyelini incelemeyi ve ürünün maliyet açısından karlılığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Gıda endüstrisinde önemli bir yer tutan kahve, tüketim sürecinin ardından büyük miktarda atık oluşturmaktadır. Bu atıkların çevresel etkilerini azaltmak ve sürdürülebilir kaynak kullanımı sağlamak amacıyla, çalışmada kahve atığından yeni ürün elde edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında karma yöntem kullanılmıştır. Nitel veri toplama sürecinde, kahve sektörüyle ilişkili 12 katılımcı ile Zoom üzerinden yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Nicel aşamada ise kahve atığından geliştirilen dört farklı kahve atığı gramajlı brownie dokuz eğitimli panelist tarafından duyusal analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu en yüksek puanı alan ürüne birleşik maliyet analizi yapılarak ürünün maliyeti hesaplanmıştır. Araştırma bulgularında, kahve atığının yeniden ürüne dönüştürülmesinin hem çevresel hem ekonomik açıdan katkı sağlayabileceğine ulaşılmaktadır. Katılımcı görüşleri, bu tür dönüşüm uygulamalarının sektördeki farkındalığı artırabileceğini ve sürdürülebilir gıda sistemlerine katkı sunabileceğini aktarmaktadır. Çalışma sonucunda kahve atığının gastronomi alanında yeniden değerlendirilmesine yönelik somut bir örnek sunulmakta ve ürün üzerinden maliyet kapsamında karlılık sağlandığı aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to repurpose organic waste generated from the coffee industry within the framework of sustainability principles. The research aims to examine the potential of repurposing coffee waste into products within the framework of a zero-waste approach and determine the cost-effectiveness of the product. Coffee, which holds a significant place in the food industry, generates a large amount of waste after consumption. To reduce the environmental impact of this waste and ensure sustainable resource use, the study evaluated coffee waste by producing a new product. A mixed method was employed in the research. During the qualitative data collection process, semi-structured individual interviews were conducted via Zoom with 12 participants from the coffee industry. The data obtained was evaluated using descriptive analysis. In the quantitative phase, four different coffee waste brownies were evaluated using sensory analysis by nine trained panelists. A combined cost analysis was conducted on the product receiving the highest score, calculating the product's cost. The research findings indicate that repurposing coffee waste into products can contribute both environmentally and economically. Participant opinions suggest that such recycling practices can raise awareness within the sector and contribute to sustainable food systems. As a result of the study, a concrete example of the re-evaluation of coffee waste in the field of gastronomy is presented and it is stated that profitability is achieved within the scope of cost on the product.