Sanat eğitiminde dijital görsel kültüre dayalı görsel pedagojik yansımaların sorgulanması
Visual pedagogical reflections based on digital visual culture in art education inquiry
  1. Tez No: 955752
  2. Yazar: ELA KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN DUYGU BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çağdaş sanat eğitimi alanında, dijital görsel kültürün entegrasyonu, özellikle pedagojik yansımalar açısından hem fırsatları hem de zorlukları beraberinde getirmiştir. Görsel medya araçlarının eğitim ve öğretimde kullanılan strateji ve yöntemleri ele alan görsel pedagoji, dijital teknolojilerin de yaygın kullanımı nedeniyle etkili ve verimli bir dönüşüm sürecine evrildi. Bu değişim ile sanat eğitimcilerin eğitim ortamları içerisindeki uygulamaları üzerine nasıl düşündüklerinin, yaklaşımlarını nasıl entegre ettiklerini, hızla gelişen dijital ortamın karmaşıklıklarında nasıl yol aldıklarının eleştirel bir şekilde incelenmesini gerektirmektedir. Dijital araçların ve dijital kültür unsurlarının eğitim süreçlerine entegre edilmesiyle birlikte, sanat eğitimi ortamında teknolojik becerilerin gelişimi desteklenebilmekte; dijital metinler ve sanal içerikler yoluyla kurulan dolaylı deneyimler, küresel uygulamalarla paralel etkinliklerin ortaya çıkmasına olanak sağlayabilmektedir. Sanat eğitimi alanında eğitimci yetiştirmeye yönelik güncel gelişmelere dair çalışmaların sınırlı olması, bu alanda araştırma temelli bilgi üretiminin yeterince gelişmediğini göstermektedir. Teknolojinin pedagojik uygulamaları nasıl etkilediğini ve eğitimcilerin mesleki gelişimini nasıl şekillendirdiğini keşfetmek hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the field of contemporary art education, the integration of digital visual culture has brought both opportunities and challenges, especially in terms of pedagogical reflections. Visual pedagogy, which deals with the strategies and methods used in the teaching and learning of visual media tools, has evolved into an effective and efficient transformation process due to the widespread use of digital technologies. This change requires a critical examination of how art educators think about their practices in educational settings, how they integrate their approaches, and how they navigate the complexities of the rapidly evolving digital environment. With the integration of digital tools and elements of digital culture into educational processes, the development of technological skills in the arts education environment can be supported; indirect experiences established through digital texts and virtual content can enable the emergence of activities in parallel with global practices. The limited number of studies on current developments in educator training in the field of art education shows that research-based knowledge production in this field is not sufficiently developed. It is vital to explore how technology affects pedagogical practices and shapes the professional development of educators.