İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin istatistiksel akıl yürütme becerilerinin ters-yüz sınıf modeliyle geliştirilmesi
Developing statistical reasoning skills of fourth grade primary school students' using the flipped classroom model
  1. Tez No: 955753
  2. Yazar: FATİH SELİM SELLÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
İstatistiksel akıl yürütme, bilgi birikiminin hızlı bir şekilde arttığı günümüzde önemini artırmaktadır. Özellikle erken yaşlarda öğrencilerin istatistiksel akıl yürütme becerilerinin temellerinin atılması gereklilik olarak görülmektedir. Bu araştırmada ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin istatistiksel akıl yürütme becerilerini ters-yüz sınıf modeli ile geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırma karma yöntem araştırması desenlerinden müdahale desenine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Sakarya ili Hendek ilçesinde öğrenim gören 79 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak İstatistiksel Akıl Yürütme Testi ile katılımcı gözlem, araştırmacı günlüğü, öğrenci günlüğü, öğrenci çalışmaları ve yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde ilişkili örneklemler t testi, ilişkisiz örneklemler t testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann-Whitney U Testi ve Friedman Testi kullanılmıştır. Nitel veriler ise betimsel analize ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmada öğrencilerin istatistiksel akıl yürütme becerilerinin ters-yüz sınıf modeli ile geliştirildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Statistical reasoning is gaining importance in today's world, where knowledge is rapidly increasing. It is considered essential to lay the foundations of statistical reasoning skills in students at an early age. This study aims to develop the statistical reasoning skills of fourth-grade primary school students using the flipped classroom model. The research was conducted using an intervention design, which is one of the mixed-method research designs. The participants of the study consisted of 79 fourth-grade primary school students studying in Hendek district of Sakarya province. The Statistical Reasoning Test, participant observation, researcher diary, student diary, student works, and semi-structured interview form were used as data collection tools in the study. For the analysis of quantitative data, the paired samples t-test, independent samples t-test, Wilcoxon Signed Ranks Test, Mann-Whitney U Test, and Friedman Test were used. Qualitative data were subjected to descriptive analysis and content analysis. The study concluded that students' statistical reasoning skills were improved through the flipped classroom model.