İnteraktif dijital enstalasyon sanatında hareket ilkesi
Movement principle in interactive digital installation art
  1. Tez No: 955757
  2. Yazar: BUSE KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARİKA MUSAL ÇAKMAKLISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, dijital sanatın güncel ve yenilikçi bir formu olan interaktif dijital enstalasyonlarda hareket ilkesinin kullanımını ele almaktadır. Çalışma kapsamında hareket ilkesi, yalnızca fiziksel bir olgu olarak değil, aynı zamanda izleyicinin algısında şekillenen yön, ritim ve devinim gibi unsurlarla zenginleşen bir estetik yapı olarak değerlendirilmiştir. Öncelikle plastik sanatlar bağlamında hareket kavramının üzerinde durulmuş, ardından modern sanat akımları çerçevesinde bu kavramın sanatsal üretimlerdeki dönüşümü irdelenmiştir. Ardından sanatın dijitalleşme süreci üzerinde durularak yeni medya, yapay zekâ ve teknolojinin sanatla kesiştiği noktalarda hareketin nasıl tanımlandığı ve deneyimlendiği örneklerle ortaya konmuştur. Özellikle dijital teknolojilerle üretilen interaktif enstalasyonlar, izleyici ile eser arasındaki ilişkiyi dönüştürerek hareketin sadece kavramsal bir yapısı olmadığı, aynı zamanda görsel bir unsur olmanın ötesine geçtiğini göstermektedir. Bu bağlamda araştırma kapsamında incelenen örnekler interaktif dijital enstalasyonlarda hareketin algılanış biçimi ve sanatçılar tarafından bunun nasıl ele alındığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of the principle of movement in interactive digital installations, which are a contemporary and innovative form of digital art. Within the scope of the study, the principle of movement is evaluated not only as a physical phenomenon, but also as an aesthetic structure enriched by elements such as direction, rhythm and movement that take shape in the perception of the viewer. First, the concept of movement is emphasized in the context of plastic arts, and then the transformation of this concept in artistic productions is examined within the framework of modern art movements. Then, the process of digitalization of art is emphasized, and how movement is defined and experienced at the points where new media, artificial intelligence and technology intersect with art is presented with examples. Interactive installations produced with digital technologies in particular transform the relationship between the viewer and the work, showing that movement is not only a conceptual structure but also goes beyond being a visual element. In this context, the examples examined within the scope of the research reveal the way movement is perceived in interactive digital installations and how this is handled by artists