Türkiye'deki rehberlik ve psikolojik danışmanlık eğitim programlarının mesleki yeterlilik kazandırmasına yönelik incelenmesi
- Tez No: 955758
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de psikolojik danışma ve rehberlik alanı mezunlarının PDR programının kendilerine kazandırdıkları mesleki yeterlilikler ve eğitim programı hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi ve Türkiye'deki PDR eğitim programlarının mesleki yeterlilik kazandırması açısından yeterliliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden biri olan açıklayıcı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda uygulanan anket sonuçlara göre; PDR alanından mezun olan bireylere uygulanan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Programının Mesleki Yeterliliği Kazandırmasına Yönelik Anketi puanları ile, Sosyal ve Kültürel Çeşitlilik, Profesyonel Kimlik, İnsan Gelişimi, Mesleki Gelişim, Yardım İlişkileri, Araştırma Becerileri, Bireyi Tanıma ve Grup Çalışmaları arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel boyutunda uygulanan yarı-yapılandırılmış görüşme sonuçlarına göre ise, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunlarının, rehberlik ve psikolojik danışmanlık lisans programlarına yönelik çoğunlukla olumlu görüşe sahip olduğu ancak uygulama derslerinin artırılması, süpervizyona daha çok önem verilmesi ve seçmeli derslerin artırılması açısından geliştirilmesi gerektiğini düşündükleri belirlenmiştir. Bu doğrultuda, PDR lisans eğitim programlarında uygulamalı derslerin birinci sınıftan itibaren başlaması ve yoğunlaştırılması, seçmeli derslerin sayısının artırılması ve süpervizyon desteğinin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the opinions of guidance and counseling graduates in Turkey regarding the professional competencies they have acquired through guidance and counseling programs and the training program, and to examine the adequacy of guidance and counseling training programs in Turkey in terms of gaining professional competence. An explanatory mixed design, one of the mixed research methods, was used in the study. According to the results of the survey applied to the quantitative part of the study, a significant relationship was found between the scores of the Guidance and Psychological Counseling Program's Professional Competence Acquisition Survey administered to individuals who had graduated from the Guidance and Psychological Counseling field and the areas of Social and Cultural Diversity, Professional Identity, Human Development, Professional Development, Helping Relationships, Research Skills, Getting to Know the Individual, and Group Work. According to the results of the semi-structured interviews applied to the qualitative part of the study, it was determined that guidance and psychological counseling graduates had a mostly positive opinion of guidance and psychological counseling undergraduate programs, but they believed that they needed improvement in terms of increasing the number of practice courses, placing greater emphasis on supervision, and increasing the number of elective courses. In this regard, it was suggested that practical courses should be started from the first year and intensified in Guidance and Counseling undergraduate education programs, the number of elective courses should be increased, and supervision support should be increased.