İnteraktif enstalasyonlarda, nesne-figür-mekân etkileşimi
Object-figure-space interaction in interactive installations
  1. Tez No: 766234
  2. Yazar: EMRULLAH ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KÜÇÜKÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Enstalasyonun günümüzdeki mazmunuyla ortaya çıkışı, Marcel Duchamp'ın sanatsal değeri taşımayan tüketim ürününü (pisuarı), bir sanatsal mekânda sergilemek istemesiyle olmuştur. Kavramsal sanatın alt yapısını atan Duchamp, sanatın ve akademik sanat anlayışının asırlarca süre gelen alışılagelmiş tek düze eserler üretecek şekilde bir fikre indirgenmiş olmasına karşılık, belli bir fikir üzerinde sanatın her türlü malzeme ile yapılacağını savunmuştur. Günümüzde, sanatın sunumunda kullanılabilecek malzeme ve nesnelerin birçoğu bilgisayar teknolojisi tabanlı olmakla birlikte, bu teknoloji sayesinde izleyicinin sanat eserinin tümleşik yapısının bir parçası olmasını kolaylaştırılmakta ve çok daha etkili kılmaktadır. Teknolojinin sunduğu yeni ifade biçimlerinin harekete geçmesiyle beraber, güçlükle ulaşılan ifade biçimleri, çok daha kolay ulaşılabilmiştir. Bu olgu, sanat eğitimcisinin, sanatçının dijital sanat üretim türleriyle etkileşiminin zenginleşmesine neden olmuştur. Her düzeyde ve her alanda bu interaktifler, sanatsal üretimde ortaya çıkmış olmakla beraber etkileşimli sanata ciddi anlamda katkıda bulunmuştur. İnteraktif sanat, seyircinin bir çıktı üretmek için muayyen şekillerde giriş yaparak iştirak ettiği bir sanat türüdür. Geleneksel sanat biçimlerinin tersine, seyircinin interaktifi yalnızca zihinsel bir hadise değildir. İnteraktif, sanat eserine türlü biçimlerde yönlendirme, katkıya ve montaja izin vererek tümüyle psikolojik bir aktivitenin önüne geçer. Etkileşimli sanat, yapısı itibariyle ile yapıtın kendisi mekan ve izleyici ile etkileşim içerisinde olmakla birlikte sanat eserinin oluşum sürecinde etki eden tüm etkenlerin bu etkileşiminin bir parçası haline gelmiştir. Bununla birlikte sanat eserinin tek yönlü etkileşim haline girmesinin ötesinde izleyici deneyiminin, eserin bir parçası olarak nesne-figür-mekân etkileşimi çerçevesinde gerçekleşmesi interaktif kavramını ortaya çıkarır. Bu noktada interaktif enstalasyon çalışmaları, izleyici, sanatçı ve mekâna yerleştirilen sanat eserinin etkileşime geçiren yapı ve alt yapılar bütün olarak süreci tamamlar.
Özet (Çeviri)
The installation's urinal, which wants to emerge with the metaphor of Marcel Duchamp's artistic value (urinal), has been surrounded by an exhibition in artistic art. Duchamp, who is assigned as the subordinate of conceptual art, will produce monotonous works that have been traditional for centuries with the understanding of art and academic art. It is aimed with material of any kind of conventional art. Today, in the presentation of art in general terms and in terms of material education, based on comprehensive education, to make use of this technology integrated and a part of the work done more easily. The outlines of technology to create a new expression could be reached much more easily with the reached expression. This phenomenon has led to the enrichment of the interaction of the art educator with the types of digital art production. These industrials at all levels and in all fields were unthinkable in terms of interactive art, with the concept emerging conceptually. Interactive art is a form of art to engage the audience in order to be a part of it. A change in the direction of the traditional art form and the audience's performance is not an event. Interactive, art-oriented orienting in genres can go the way of an activity that can help assist and participate. The structure of art through interaction will be a part of this interaction of the whole, which affects the formation of the artwork together in interaction with the whole space and the audience. As a goal in the design of the object-figure-space-space, it can occur from the events that can occur in the object-figure-space-space. Completing this project are installation works, audiences, contributing to a team work and creating infrastructures in order to bring it to life.