E-ticaret sektöründe kullanılan yapay zeka uygulamaları kapsamında kişisel verilerin korunması
Personal data protection in the context of artificial intelligence applications used in the e-commerce sector
  1. Tez No: 955756
  2. Yazar: RÜMEYSA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu yüksek lisans tezi, e-ticaret sektöründe yaygın olarak kullanılan yapay zeka (YZ) tabanlı uygulamaların, kişisel verilerin korunması hukuku bağlamında doğurabileceği olası riskleri tespit etmeyi ve bu risklerin Avrupa Birliği (AB) ve Türk mevzuatı çerçevesinde ne ölçüde önlenebileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Zira YZ uygulamaları, hem geliştirilme süreçlerinde hem de işleyişlerinde büyük veri kümelerine ihtiyaç duymaktadır. E-ticaret sektöründe bu verilerin önemli bir bölümünü kişisel veriler oluşturmaktadır. E-ticaret platformlarında chatbot ve sanal asistanlar, kişiselleştirme, öneri sistemleri, akıllı arama sistemleri, dinamik fiyatlandırma ve stok yönetimi gibi YZ tabanlı uygulamalar bulunmaktadır. Çalışmamızda e-ticaret sektörünü şekillendiren bu dinamik yapılı yapay zeka uygulamalarının özellikle teknik yönleri ve kullanılan YZ teknikleri kişisel verilerin korunması çerçevesinde değerlendirmesi yapılmıştır. Bu bağlamda, kişisel verilerin korunması hukukunun merkezine yerleştirilen Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) ve Yapay Zeka Tüzüğü (AI Act) gibi düzenlemeler ışığında, mevcut hukuki çerçevenin yeterliliği değerlendirilmiş; hem kullanıcıların korunması hem de şirketlerin yükümlülüklerini nasıl yerine getirmesi gerektiği konularında kapsamlı bir analiz yapılmıştır. Çalışmada ayrıca, YZ tekniklerini sistemlerine entegre eden e-ticaret şirketlerinin, kişisel verilerin korunmasına yönelik yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için uymaları gereken ilke ve kurallar ortaya konmuş; uyumun sağlanmasına yönelik hukuki ve teknik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to identify the potential risks that AI-based applications, which are widely used in the e-commerce sector, may pose in the context of personal data protection law and to reveal the extent to which these risks can be mitigated within the framework of European Union (EU) and Turkish legislation. This is because AI applications require large data sets both in their development processes and in their operation. In the e-commerce sector, a significant portion of this data consists of personal data. E-commerce platforms feature AI-based applications such as chatbots and digital assistants, personalization, recommendation systems, smart search systems, dynamic pricing, and stock management. In our study, we evaluated the technical aspects and AI techniques used in these dynamic AI applications that shape the e commerce sector within the framework of personal data protection. In this context, the adequacy of the current legal framework was assessed in light of regulations such as the European Union General Data Protection Regulation (GDPR) and the Artificial Intelligence Act (AI Act), which are at the core of personal data protection law. A comprehensive analysis was conducted on both the protection of users and how companies should fulfill their obligations. The study also outlines the principles and rules that e-commerce companies integrating AI technologies into their systems must comply with in order to fulfill their obligations regarding the protection of personal data, and develops legal and technical recommendations for ensuring compliance.