Çoklu ortam tasarım ı̇lkelerı̇nin işlerliği: İşı̇tme engellı̇ öğrencı̇lerle bir uygulama
The functionality of multimedia design principles: An implementation with hearing-impaired students
  1. Tez No: 955761
  2. Yazar: DİLEK YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE AŞKIM KURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada 2023-2024 bahar yarıyılında Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksek Okulu Bilgisayar Operatörlüğü anabilim dalında İşlem Tabloları dersini alan, beşi kız dördü erkek olan 2.sınıftaki dokuz işitme engelli öğrenci için Mayer'in çoklu ortam tasarım ilkeleri temel alınarak interaktif bir ders materyali hazırlanmıştır. Hazırlanan öğretim materyali haftada iki ders saati olacak şekilde dört hafta boyunca öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Mayer'in çoklu ortam tasarım ilkelerine uygun olarak hazırlanan materyalin işitme engelli öğrencilerin öğrenme sürecindeki işlerliğine ilişkin verileri toplamak amacıyla materyalin uygulama süreci ve işlerliği, öğrencilerin öğrenme süreci ve Mayer'in çoklu ortam tasarım ilkelerine uygun olarak hazırlanan materyal hakkında öğrenci ve öğretim elemanının görüşleri incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve durum çalışması olarak desenlenmiştir. Toplanan veriler doğrultusunda materyalin öğrenci motivasyonunu artırdığı ve öğrencilerin derse karşı tutumlarını olumlu yönde etkilediği, öğrencilerin materyaldeki uygulamaları yaparken oluşan rekabet ortamında oldukça hırslı oldukları ve bundan çok keyif aldıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, during the Spring semester of the 2023–2024 academic year, an interactive instructional material was developed based on Mayer's principles of multimedia design for nine second-year hearing-impaired students (five female and four male) enrolled in the Spreadsheet Applications course within the Computer Operation Department at Anadolu University's School for the Handicapped. The instructional material, designed in accordance with Mayer's multimedia design principles, was made available to students over a four-week period, with two class hours per week. To collect data on the effectiveness of this material in the learning processes of hearing-impaired students, the study examined the implementation process and functionality of the material, students' learning experiences, and both student and lecturer opinions regarding the material. The research was conducted using a qualitative research method and was designed as a case study. The findings revealed that the material increased student motivation and had a positive impact on students' attitudes toward the course. Furthermore, students were highly competitive and enthusiastic during the interactive activities, indicating a high level of engagement and enjoyment.