Endonezyalı izleyicilerin Türk dizileri üzerinden Türkiye algıları
Indonesian viewers' perception of Türkiye through Turkish series
- Tez No: 955760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇELİK NORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşme ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, kültürel değişimi hızlandırmıştır. Bu değişim, özellikle televizyon dizileri aracılığıyla eğlence endüstrisinde görülmektedir. Türkiye, ABD ve İngiltere'den sonra en büyük üçüncü dizi ihracatçısı olup, dizileri Endonezya dahil birçok ülkeye yayılmıştır. Bu araştırmanın amacı Türk dizisinin Endonezyalı izleyicilerin Türkiye'ye bakış açısını değiştirmede başarılı olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu araştırma, George Gerbner'in Ekme kuramını teorik çerçeve olarak kullanmaktadır. Bu kuram, televizyon içeriğine uzun süreli maruz kalmanın izleyicilerin gerçeklik algısını şekillendirebileceğini öne sürmektedir. Araştırma, veri toplama tekniği olarak anket kullanarak nicel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bulgular, Türk TV dizilerinin Endonezyalı izleyicilerin Türkiye algısını önemli ölçüde etkilediğini, Türk kültürü, tarihi ve diline olan ilgilerini artırdığını göstermektedir. Çoğunlukla, katılımcılar Türk dizilerini izledikten sonra Türkiye'ye yönelik olumlu bir perspektif geliştirmiştir. Endonezya'da Türk dizilerinin trend olması,“kebab”ın Endonezya'nın her yerinde en yaygın Türk yemeği haline gelmesine neden olmuştur. Hatta bu kebab, Endonezya halkının yeme alışkanlıklarıyla birleşerek“siyah kebab”,“meyve kebabı”gibi farklı formlara dönüşmüştür. Bu çalışma, Türk dizilerinin Endonezyalı izleyiciler nezdinde Türkiye imajının olumlu yönde şekillenmesinde etkili bir yumuşak güç aracı işlevi gördüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the era of globalization, The development of globalization and communication technologies has accelerated cultural exchange. This change is especially evident in the entertainment industry through television series. Turkey, after the United States and the United Kingdom, is the world's third-largest exporter of TV series, with its shows reaching many countries, including Indonesia. This study aims to examine the extent to which Turkish television series have influenced and potentially transformed the perceptions of Indonesian audiences regarding Turkey. This research employs George Gerbner's Cultivation Theory as a theoretical framework. This theory posits that long-term exposure to television content can shape viewers' perceptions of reality. The study was conducted using a quantitative method with data collection through surveys. The findings indicate that Turkish TV series significantly influence Indonesian viewers' perceptions of Turkey, increasing their interest in Turkish culture, history, and language. Most participants developed a positive perspective towards Turkey after watching Turkish TV series. The trend of Turkish TV series in Indonesia has led to“kebab”becoming the most widespread Turkish food throughout Indonesia. This kebab has even transformed into different forms such as“black kebab”and“fruit kebab”due to the fusion with Indonesian eating habits. This study reveals that Turkish TV series serve as an effective tool of soft power, positively shaping the image of Turkey among Indonesian viewers. This translation maintains the academic tone and structure suitable for a thesis.