Okul öncesi çocukların motor beceri düzeyleri ile annelerin çocuk yetiştirme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool children'smotor skill levels and mothers' child rearing styles
- Tez No: 955794
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yüzyılın başlarında gelişen internet teknolojilerinin bireylere sağladığı imkanlar yeni medya Bu araştırma, Anne tutumları ile çocukların motor gelişimleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla betimsel ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2022–2023 eğitim-öğretim yılında Aksaray ilinde yer alan A-Fit Kids Academy'ye devam eden 5 yaşında 56 çocuk ve 56 veli olmak üzere toplam 112 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmada elde edilen betimsel analiz sonuçlarına göre, katılımcıların istendik (olumlu) anne-baba tutum düzeyleri yüksek, istenmedik (olumsuz) tutum düzeyleri ise düşük bulunmuştur. Bu durum, ebeveynlerin çocuklarına karşı genel olarak demokratik, destekleyici ve ilgili tutumlar sergilediğini göstermektedir. Çocukların motor becerileri açısından değerlendirildiğinde; büyük kas becerileri genel olarak orta-yüksek düzeyde, lokomotor ve nesne kontrol becerileri ise ortalama seviyede tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analizlerde, kız çocukların motor beceri ortalamaları erkek çocuklara kıyasla daha yüksek bulunmuş, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu bulgu, cinsiyetin motor gelişim üzerinde belirleyici bir faktör olmadığını ortaya koymaktadır. Ebeveynlerin eğitim durumu, gelir düzeyi, çalışma durumu ve çocuk sayısı gibi demografik değişkenlerin hem anne-baba tutumları hem de çocukların motor becerileri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bununla birlikte, ebeveyn eğitim düzeyindeki artışla birlikte istendik tutum puanlarının yükseldiği gözlenmiştir. Korelasyon analizleri, ebeveyn tutumları ile çocukların motor gelişimleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. İstendik anne-baba tutumları ile büyük kas becerileri (rₚ = 0,945), lokomotor (rₚ = 0,684) ve nesne kontrol becerileri (rₚ = 0,781) arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Öte yandan, istenmedik anne-baba tutumları ile motor becerilerin tüm alanları arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler gözlenmiş, özellikle nesne kontrol becerileriyle olan ilişki en yüksek düzeyde (rₚ = -0,833) bulunmuştur. Elde edilen bulgular, olumlu ebeveyn tutumlarının çocukların motor gelişimlerini desteklediğini; olumsuz tutumların ise gelişimi olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, literatürde yer alan ilgili araştırmalarla örtüşmektedir. Araştırma sonuçları, ebeveynlerin çocuklarının fiziksel gelişimlerini desteklemek adına bilinçli ve pozitif tutumlar geliştirmelerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the last century, new media, which provided opportunities to individuals with internet technologies, This research was designed in the descriptive relational screening model in order to provide the distribution between mothers' attitudes and children's motor development. The content of the research consists of a total of 112 people, 56 children aged 5 and 56 parents, who attend A-Fit Kids Academy in Aksaray province in the 2022–2023 academic year. The data were collected with an easy manipulation method. Descriptive analysis results indicated that participants exhibited high levels of desirable (positive) parental attitudes and low levels of undesirable (negative) parental attitudes. This suggests that parents generally adopt democratic, supportive, and involved attitudes toward their children. In terms of children's motor skills, gross motor skills were found to range from moderate to high levels, while locomotor and object control skills were observed to be at an average level. In analyses based on gender, although girls had higher average motor skill scores than boys, these differences were not statistically significant. This finding indicates that gender is not a determining factor in motor development. Moreover, demographic variables such as parents' educational level, income status, employment status, and number of children did not show a statistically significant effect on parental attitudes or children's motor skills. However, a trend was observed where desirable parental attitude scores increased with higher parental education levels. Correlation analyses revealed significant relationships between parental attitudes and children's motor development. Desirable parental attitudes showed a strong positive correlation with gross motor skills (rₚ = 0.945), and moderate positive correlations with locomotor (rₚ = 0.684) and object control (rₚ = 0.781) skills. On the other hand, undesirable parental attitudes were negatively correlated with all domains of motor skills, with the strongest negative correlation observed in object control skills (rₚ = -0.833). These findings indicate that positive parental attitudes support children's physical and motor development, whereas negative attitudes may hinder it. The results are consistent with existing literature and underscore the importance of parents adopting conscious and constructive attitudes to foster their children's physical development.