Sorafenib ve lansoprazol kombinasyonunun hepatosellüler karsinom hücreleri üzerindeki sinerjistik antikanser etkilerinin in vitro analizleri
The combination of sorafenib and lansoprazole the role of hepatocellular carcinoma cells on in vitro analysis of synergistic anticancer effects
- Tez No: 955795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKYIL, DOÇ. DR. ARZU ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Karaciğer tümörünün en sık karşılaşılan türü olan Hepatosellüler Karsinoma (HSK) dünyada kanserin sebebiyet verdiği ölümlerin ilk sırasında yer almaktadır. HSK tedavisinde kullanılan tek kemoterapotik ilaç olan Sorafenib, uygulanan tedavilere kısıtlamalar getirmektedir. Bu sebeple kanser tedavisinde kullanılan halihazırda mevcut ajanla birlikte bitki kökenli maddeler veya ilaç kombinasyonları üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu tez çalışmasında HSK tedavisinde hem Sorafenib'in kombinasyonla birlikte etkisini arttırmak hem de yeni tedavi yöntemleri gerçekleştirmek amacıyla HSK olan HepG2 hücrelerinde ilaç kombinasyonlarının sinerjistik antikanser etkileri araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında mevcut ajan olan Sorafenib ile proton pompa inhibitör grubundan bir antiülser ilaç olan Lansoprazol'ün belirlenmiş doz ve süre zarfında tek ve kombine şeklinde HepG2 hücrelerine maruz bırakılmasının ardından MTT yöntemi ile hücre canlılığı üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Genotoksik etkilerinin belirlenmesi amacıyla Komet testi yapılmıştır. Böylelikle Sorafenib ve Lansoprazol kombinasyonunun HepG2 hücre DNA'sında bıraktığı hasar incelenmiştir. Ayrıca apoptoz bağlantılı genlerde mRNA düzeyindeki değişimlerin tespiti için PCR testi yapılmıştır. MTT sonucuna bağlı olarak Sorafenib ve Lansoprazol kombinasyon dozunun tekli olarak uygulanan dozlara kıyasla hücre canlılığının azalmasındaki etkisinin daha anlamlı olduğu görülmüştür. PCR sonuçlarına bakıldığında Bax, Bcl-2, Kaspaz-3 ve Tnf-ɑ protein seviyelerindeki değişmeler belirlenmiştir. Sonuç olarak kombine grupların tekli gruplara kıyasla apoptotik mekanizmayı indüklediği belirlenmiştir. Bu tez çalışması kapsamında sonuç olarak Sorafenib ile Lansoprazol kombinasyonunun HepG2 hücrelerindeki sitotoksik, sinerjistik ve anti-kanser etkileri in vitro olarak incelenmiş olup, Sorafenib ile Lansoprazol'ün antagonist etki gösterdiği tes-pit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular Carcinoma (HCC), the most common type of liver tumor, ranks first in cancer-related deaths worldwide. Sorafenib, the only chemotherapeutic drug used in the treatment of HCC, imposes restrictions on the applied treatments. For this reason, stud-ies are being carried out on plant-derived substances or drug combinations together with the currently available agent used in cancer treatment. In this thesis, the synergistic anti-cancer effects of drug combinations were investigated in HepG2 cells, a HCC Line, in order to increase the effect of Sorafenib with the combination and to develop new treatment methods in the treatment of HCC. In this study, the effects of the existing agent Sorafenib and Lansoprazole, an antiulcer drug from a proton pump inhibitor group, on cell viability were investigated by the MTT method after being exposed to HepG2 cells individually and in combination for a specified dose and period of time. In order to determine its genotoxic effects, it was subjected to the Comet test. Thus, the damage left by the combination of Sorafenib and Lansoprazole in HepG2 cell DNA was examined. In addition, a real-time polymerase chain reaction (PCR) test was performed to detect changes in mRNA levels in apoptosis-related genes. Based on the MTT results, it was observed that the combination dose of Sorafenib and Lansoprazole had a more significant effect on reducing cell viability compared to single doses. When PCR results were examined, changes in Bax, Bcl-2, Caspase-3 and Tnf-ɑ protein levels were deter-mined. It was determined that combined groups induced apoptotic mechanism com-pared to single groups. In line with this thesis, the cytotoxic, synergistic and anti-cancer effects of the combination of Sorafenib and Lansoprazole on HepG2 cells were investi-gated in vitro and it was determined that Sorafenib and Lansoprazole showed synergis-tic effects.