Endüstri 4.0'ın işgücü piyasasına ve geleceğin mesleklerine potansiyel etkileri
Potential effects of industry 4.0 on the labor market and professions of the future
  1. Tez No: 955802
  2. Yazar: İPEK SANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ERDEN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sanayi devrimleri, üretim, ekonomi ve toplum yapısında köklü değişimlere yol açmıştır. Günümüzde yaşanan Dördüncü Endüstri Devrimi (Endüstri 4.0), yapay zekâ, nesnelerin interneti ve büyük veri gibi ileri teknolojilerle üretim ve hizmet süreçlerini dönüştürmektedir. Bu dönüşümün en belirgin etkisi iş gücü piyasasında görülmekte, yaratıcı ve analitik beceriler gerektiren alanlara olan talep artmaktadır. Bu tez çalışmasında, Endüstri 4.0'ın iş gücü piyasasına olan etkileri, bu bağlamda ortaya çıkması muhtemel yeni meslek grupları ve bu meslekler için ihtiyaç duyulacak beceriler bütüncül bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında; sanayi devrimleriyle birlikte meydana gelen teknolojik ilerlemeler, iş yapış biçimlerindeki değişiklikler, mevcut mesleklerin devamlılığına ilişkin karşılaşılabilecek sorunlar ve eğitim sistemlerinin bu dönüşüme nasıl yanıt vermesi gerektiği analiz edilmektedir. Araştırmanın özgün yönü, Endüstri 4.0'ın dinamiklerini inceleyerek gelecekteki işgücü ihtiyaçlarını öngörmekte ve bu dönüşüm sürecine hem bireylerin hem de kurumların nasıl hazırlanabileceğine dair bir perspektif sunmasında yatmaktadır. Literatür taramasına dayalı olarak geliştirilen bu çalışma, iş dünyası ve eğitim sistemleri açısından stratejik bir rehber niteliği taşımakta; dijital dönüşüm sürecinde etkin uyum sağlanmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın özgün yönü, Endüstri 4.0'ın dinamiklerini inceleyerek gelecekteki işgücü ihtiyaçlarını öngörmesi ve bu dönüşüm sürecine bireyler ile kurumların nasıl hazırlanabileceğine dair stratejik bir bakış sunmasıdır.
Özet (Çeviri)
Industrial revolutions have led to radical changes in production, economy and society. The Fourth Industrial Revolution (Industry 4.0) is transforming production and service processes with advanced technologies such as artificial intelligence, the internet of things and big data. The most obvious impact of this transformation is seen in the labor market; automation is taking over repetitive jobs, while demand for areas requiring creative and analytical skills is increasing. In this thesis, the effects of Industry 4.0 on the labor market, the new occupational groups that are likely to emerge in this context, and the skills that will be needed for these occupations are addressed with a holistic approach. Within the scope of the study; technological advances that occurred with industrial revolutions, changes in business practices, problems that may be encountered regarding the continuity of existing occupations, and how education systems should respond to this transformation are analyzed. The original aspect of the research lies in the fact that it examines the dynamics of Industry 4.0, predicts future labor needs, and offers a perspective on how both individuals and institutions can be prepared for this transformation process. This study, developed based on a literature review, is a strategic guide for the business world and education systems; It aims to contribute to effective adaptation in the digital transformation process.