Turizm alanyazınında havaalanları: Bibliyometrik analiz
Airports in tourism literature: A bibliometric analysis
  1. Tez No: 955803
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNÜŞ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma,“turizm ve havaalanı”konusundaki literatürü bibliyometrik analiz yöntemiyle incelemektedir. Havaalanlarının turizm üzerindeki etkileri, günümüzde önemli bir araştırma konusu haline gelmiş olup, bu çalışma, bu konudaki literatürün derinlemesine analizini sunmaktadır. Çalışmanın amacı,“turizm”ve“havaalanı”anahtar kelimeleriyle Web of Science (WoS) veri tabanında yer alan 1975–2024 yılları arasındaki bilimsel yayınları analiz ederek alandaki mevcut durumu ortaya koymaktır. Toplam 715 makale değerlendirmeye alınmış ve yayınların yıllara, ülkelere, kurumlara, yazarlara, kaynaklara, konu kategorilerine ve dillere göre dağılımları analiz edilmiştir. Ayrıca VOSviewer programı kullanılarak ortak yazarlık, atıf ve eşgörünüm analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, turizm ve havaalanı ilişkisini ele alan çalışmaların son yıllarda artış gösterdiği, özellikle belirli ülkeler ve kurumlar tarafından yoğun şekilde üretildiği görülmüştür. Atıf analizleri sonucunda, bazı yazarların ve belirli temaların (ulaşım altyapısı, turist memnuniyeti, sürdürülebilirlik) ön plana çıktığı belirlenmiştir. Anahtar kelime analizlerinde ise turizm, havaalanı, hava taşımacılığı, erişilebilirlik ve havaalanı altyapısı gibi kavramlar sıkça kullanılmıştır. Çalışma, turizm ve havaalanı konusunda yazılan makaleleri sistematik bir şekilde inceleyerek literatürdeki boşluklara işaret etmesi ve gelecekte yapılacak araştırmalar için yol gösterici veriler sunması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the literature on the topic of“tourism”and“airport”using the bibliometric analysis method. The effects of airport on tourism have become a significant research topic in recent years and this study provides an in-depth analysis of the literature in this area. The aim of the study is to reveal the current state of the field by analyzing scientific publications indexed in the Web of Science (WoS) database between the years 1975 and 2024 using the keywords“tourism”and“airport”. A total of 715 articles were evaluated and the distribution of these publications by year, country, institution, author, source, subject category and language was analyzed. In addition, co-authorship, citation and co-occurrence analyses were conducted using the VOSviewer software. The findings indicate that studies addressing the relationship between tourism and airport have increased in recent years and are predominantly produced by certain countries and institutions. Citation analyses revealed that some authors and specific themes (such as transportation infrastructure, tourist satisfaction and sustainability) stand out. In the keyword analyses, concepts such as tourism, airport, air transportation, accessibility and airport infrastructure were frequently used. This study is significant in that it systematically examines articles on tourism and airport, highlights gaps in the literature and provides guiding data for future research.