Çağdaş seramik sanatında alternatif bir anlatım dili olarak Derrida örneği üzerinden yapısöküm tekniğinin incelenmesi ve uygulama örnekleri
Analysis of the deconstruction technique as an alternative language of expression in contemporary ceramic art through the example of Derrida and practical applications
  1. Tez No: 955801
  2. Yazar: TUBA MARMARA
  3. Danışmanlar: PROF. S. SİBEL SEVİM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Seramik; bir malzeme olmanın yanında köklü geçmişiyle hem günlük hayatımızı kolaylaştıran işlevsel nesnelerle, hem de plastik sanatların bir dalı olarak estetik algımıza hizmet eden eserlerle bizlere eşlik eden bir tasarım alanı ve bilimi olan bir sanat dalıdır. Diğer sanat dalları gibi postmodernist süreçte disiplinlerarası etkileşimle ifade gücünü zenginleştirmeye başlayan seramik sanatının modern dönemde dönüşmeye başlayan geleneksel yapısı, postmodernist sürece evrilerek çağdaş örneklere dönüşmüştür. Öte yandan felsefe ve dil temelli bir edebiyat eleştirisi olan, Jacques Derrida tarafından 1960'ların sonlarına doğru postmodernist süreçte kendini gösteren yapısöküm kavramı, tüm sanat dallarında olduğu gibi seramik sanatıyla da etkileşime girmiştir. En temel ifadeyle; yıkıp, yeniden inşa etmek anlamında kullanılan yapısöküm kavramı, seramik sanatında hem anlatım gücünü geliştiren örneklerin karşımıza çıkmasına hem de anlam katmanlarının çoğalmasına olanak tanımıştır. Dolayısıyla yapısöküm kavramı, sanatçılar için alternatif bir dil olması bakımından sıklıkla başvurulan bir yöntem olmuştur. Gerek kavramsal boyutta gerek biçimsel müdahalelerle seramik form üzerinde uygulanan yapısöküm kavramı; işlevselliğini kaybeden bir seramik ürün için, artistik bir forma dönüşüp yeni bir anlama sahip olmasına, diğer açıdan atık seramik parçaların bir kavram bağlamında kompoze edilerek sanat nesnesine dönüşmesine zemin hazırlamıştır. Bunun yanında kültürel işleve sahip seramik formlara yapılan fiziksel müdahalelerle popüler kültür nesnelerine dönüşmesine, yine seramik form yüzeyindeki dekoratif unsurların bozulmasıyla da anlam dönüşümlerine imkân sunan yapısöküm kavramı, seramik sanatı için ifade biçimlerinin çeşitlenmesine aracı olmuştur. Bu yönüyle düşünüldüğünde, araştırma konusu, seramik sanatı için yeni ifade biçimlerinin yapısöküm kavramı bağlamında araştırılmasını ele almakta, bununla birlikte seramik sanatçıları ve bu konuda eğitim alanlar için yeni bakış açılarının geliştirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ceramics, beyond being merely a material, is a field of art and science that accompanies us both with functional objects that facilitate our daily lives and with works that serve our aesthetic perception as a branch of the plastic arts, rooted in a deep historical tradition. Like other art forms, ceramic art has enriched its expressive power through interdisciplinary interactions during the postmodern period. Its traditionally defined structure, which began to transform in the modern era, has evolved into contemporary examples through the influence of postmodernism. On the other hand, the concept of deconstruction—originally a philosophy and language-based literary criticism introduced by Jacques Derrida in the late 1960s during the rise of postmodernist thought—has also interacted with ceramic art, as it has with all art forms. At its core, deconstruction, which entails breaking down and reconstructing, has enabled the emergence of ceramic works that not only expand expressive capacity but also multiply layers of meaning. Consequently, deconstruction has become a frequently employed method by artists as an alternative mode of expression. Whether on a conceptual level or through formal interventions, the application of deconstruction to ceramic forms has allowed a non-functional ceramic object to transform into an artistic form imbued with new meaning. Additionally, it has paved the way for discarded ceramic fragments to be composed into artworks within a conceptual framework. Moreover, by physically altering ceramic forms with cultural significance, artists have turned them into objects of popular culture. The deconstruction of decorative elements on ceramic surfaces has also provided opportunities for shifts in meaning, thereby diversifying modes of expression in ceramic art. In this respect, the research subject focuses on exploring new forms of expression in ceramic art through the lens of deconstruction, while also aiming to foster new perspectives for ceramic artists and those undergoing education in this field.