Sınıf öğretmenlerinin mesleki genel alan yeterliliklerine eTwınnıng projelerinin katkısının incelenmesi
Investigating the contribution of eTwinning projects to classroom teachers' professional general competencies
- Tez No: 955804
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, eTwinning projelerine katılan sınıf öğretmenlerinin, mesleki genel yeterlikler kapsamında mesleki becerilerine ilişkin görüşleri incelenmiştir. eTwinning projelerinin genel mesleki yeterliklere katkılarına yönelik değişkenlerle ilişkisi belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler en az bir eTwinning projesinde görev almış öğretmenlerden kartopu örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket aracılığıyla elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Bulgular doğrultusunda eğitim-öğretimi planlama, eğitim ortamları oluşturma, öğretme ve öğrenme süreci, ölçme ve değerlendirme yeterliklerinin yanı sıra öğretmenlerin teknolojiyi kullanma, iş birliği, yaratıcılık becerilerinde de eTwinning projelerinin katkısı olduğu yönünde güçlü algıları olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları çeşitli değişkenler bakımından incelendiğinde; eTwinning projelerine katılan sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine yönelik cinsiyet, eğitim durumu, proje sayısı, yabancı dil ve kalite etiketi ödülü alma durumlarına göre anlamlı farklılıklar görülmüştür. Sonuç olarak, eTwinning projeleri sınıf öğretmenlerinin mesleki yeterliklerini geliştiren ve mesleki gelişimlerini destekleyen etkili bir platform olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the views of primary school teachers participating in eTwinning projects regarding their professional competencies within the scope of general teaching qualifications. A correlational survey model was used to determine the relationship between variables related to the contribution of eTwinning projects to general professional competencies. Data were collected using the snowball sampling method from teachers who had participated in at least one eTwinning project. The data, gathered through a questionnaire developed by the researcher, were analyzed using the SPSS program. The findings indicate that teachers perceive eTwinning projects as contributing significantly not only to competencies such as planning instruction, creating educational environments, managing the teaching and learning process, and assessment and evaluation, but also to skills such as technological proficiency, collaboration, creativity. When the results were examined in terms of various variables, significant differences were observed based on gender, educational background, number of projects, foreign language proficiency, and receipt of a quality label award. In conclusion, eTwinning projects emerge as an effective platform that enhances primary school teachers' professional competencies and supports their professional development.