X kuşağında dijital medya okuryazarlığı ve siberkondri ilişkisi
The relationship between digital media literacy and cyberchondria in generation X
- Tez No: 955822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN FARUK PAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın ve Yayın Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Dijitalleşmenin hız kazandığı günümüzde, bireylerin sağlık bilgisine erişim biçimleri bir dönüşüm geçirmiştir. Bu çalışma, söz konusu dönüşüm çerçevesinde X kuşağı bireylerinin dijital medya okuryazarlığı ile siberkondri düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi; ayrıca dijital medya kullanım deneyimlerinin sağlık davranışlarına etkisini ve COVID-19 pandemisinin bu süreçteki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, karma yöntem benimsenmiştir. Nicel aşamada, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 452 katılımcıya anket uygulanmış; nitel aşamada ise amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 12 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler SPSS 29.0 paket programı ile analiz edilmiş; nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, dijital medya okuryazarlığı ile siberkondri düzeyleri arasında zayıf düzeyde negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Cinsiyetin her iki değişken üzerinde de anlamlı bir fark yaratmadığı, 45–49 yaş grubunun en yüksek dijital medya okuryazarlığı düzeyine sahip olduğu ancak yaş değişkeninin siberkondriye etkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Lisansüstü eğitim düzeyine sahip bireylerin“Zorlantı”ve“Doktora Güvensizlik”puanlarının düşük olması, yüksek eğitimli bireylerin çevrim içi aramalarında seçici davrandıklarını göstermektedir. Araştırmada, katılımcıların edindikleri bilgilerin güvenilirliği konusunda eleştirel bir bakış geliştirdikleri ve bilgileri teyit etme eğiliminde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In an era where digitalization is rapidly advancing, individuals' access to health information has undergone a significant transformation. This study aims to examine the relationship between digital media literacy and cyberchondria levels among Generation X individuals within the context of this transformation. Additionally, it seeks to reveal the impact of digital media usage experiences on health–related behaviors and the role of the COVID-19 pandemic in this process. A mixed–methods approach was employed in the research. In the quantitative phase, a survey was administered to 452 participants selected through convenience sampling, while in the qualitative phase, in–depth semi–structured interviews were conducted with 12 purposefully selected participants, quantitative data were analyzed using SPSS version 29.0, and qualitative data were evaluated through descriptive analysis. The findings indicated a weak negative correlation between digital media literacy and cyberchondria levels. Gender did not produce a statistically significant difference in either variable. Participants aged 45–49 exhibited the highest levels of digital media literacy, whereas age was not found to have a significant effect on cyberchondria. Lower scores on the“Compulsion”and“Mistrust of Medical Professional”subscales among individuals with postgraduate education suggest that higher education levels are associated with more controlled and selective online health information seeking. Furthermore, the study found that participants developed a critical perspective regarding the reliability of information obtained from digital sources and tended to verify the information.