STEM'e dayalı öğrenme ortamında 11. sınıf öğrencilerinin matematiksel muhakemelerinin gelişimi
Development of 11th grade students' mathematical reasoning in a STEM-based learning environment
  1. Tez No: 955826
  2. Yazar: YEŞİM YANARDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANGÜL KABAEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu araştırmada 11. sınıf öğrencilerinin STEM'e dayalı öğrenme ortamında matematiksel muhakemelerinin gelişimi amaçlanmıştır. Araştırmanın yönteminde araştırmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden öğretim deneyi ile çalışma yürütülmüştür. Katılımcıların belirlenmesi amacıyla uygulama öncesinde Kilis ilindeki bir Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 35 öğrenciye PISA-1 testi uygulanmıştır. PISA-1 testi sonrası yapılan görüşmede elde edilen verilerin betimsel analizi ile muhakeme yeterlilikleri açısından her düzeyden en az bir katılımcı olmak şartıyla yedi katılımcı belirlenmiştir. STEM yaklaşımıyla gerçek yaşama dayalı desenlenen altı farklı öğretim deneyi gerçekleştirilip araştırma sürecinin başında, ortasında ve sonunda olmak üzere önce testler sonrasında görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda tüm katılımcıların matematiksel muhakeme düzeyleri tek tek incelenmiştir. Bazı katılımcılar iki düzey üst yeterlilik seviyesine ilerleyebilirken bazıları ise aynı düzeyde kalmıştır. Katılımcıların formüle etme sürecinde gelişim gösterirken zorluk yaşamasına rağmen yorumlama ve değerleme sürecinde nispeten daha kolay gelişim gösterdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca formüle etme sürecinde farklı yollarla soru çözümüne yöneldikleri de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop the mathematical reasoning of eleventh grade students in a learning environment designed based on STEM. In the method of the study, the study was conducted with a teaching experiment, one of the qualitative research methods, in line with the purpose of the study. In order to determine the participants, the PISA-1 test was applied to 35 students studying at an Anatolian High School in Kilis before the application. Seven participants were determined with the descriptive analysis of the data obtained in the interview after PISA-1, with at least one participant from each level in terms of reasoning competencies. Six different teaching experiments designed based on real life with the STEM approach were carried out and interviews were conducted after the tests at the beginning, middle and end of the research process. As a result of the research, the mathematical reasoning levels of all participants were examined one by one. While some participants could advance to two levels of proficiency, some remained at the same level. It was observed that although the participants had difficulty in developing in the formulation process, they developed relatively more easily in the interpretation and evaluation process. It was also observed that they turned to question solutions in different ways in the formulation process.