Les relations géopolitiques entre la Turquie et la Syrie: Du conflit probable à la coopération potentielle?
Türkiye-Suriye jeopolitik ilişkileri: Muhtemel çatışmadan potansiyel işbirliğine mi?
  1. Tez No: 955834
  2. Yazar: CEM İSMAİL SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAYMOND KEVORKIAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 8-Université de Vincennes à Saint-Denis (The University of Paris VIII)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin dinamiklerini ve sorunlarını jeopolitik bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel motivasyonu, 2000'li yıllardan itibaren özellikle Irak Savaşı sonrası hızla gelişen diplomatik, ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin analiz edilmesi ile bu ilişkilerin sınırlarını belirleyen aktörler, kolektif hafızalar ve toplumsal temsillerin değerlendirilmesidir. Çalışmada jeopolitik yaklaşım, güç, devlet ve toprak kavramları üzerinden şekillenirken, tarihsel boyut (“jeohistoria”) ve kültürel temeller (“jeokültür”) ön plana çıkarılmaktadır. Bu çerçevede, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü, Arap ve Türk milliyetçiliklerinin yükselişi, sınır sorunları ve kolektif hafızalar gibi konular kritik öneme sahiptir. Araştırma üç ana eksene odaklanmaktadır: İskenderun Sancağı meselesi, Kürt sorunu ve su paylaşımı (özellikle Fırat-Dicle havzası ve GAP projesi). Bu meseleler iç içe geçmiş, bölgesel ve uluslararası boyutlarla beslenmiştir. Çalışma ayrıca, 2000'li yıllarda Beşar Esad döneminde başlayan yakınlaşmanın, bölgesel istikrarsızlık, ABD'nin Irak müdahalesi, Kürtlerin Irak'ta özerklik kazanması, İsrail ve İran faktörleri gibi dinamikler tarafından nasıl sınırlandığını tartışır. Araştırmanın temel soruları, bu yakınlaşmanın yapısal ve kalıcı olup olmadığı, güvenlik ve ekonomik işbirliğinin derinleşme ihtimali ve jeohistorik engellerin günümüzdeki etkileridir. Saha araştırmasında dil, siyasi söylem ve toplumların farklı açıklık düzeyleri önemli metodolojik zorluklar yaratmıştır. Ancak, Türkiye'deki heterojen yapıya karşılık Suriye'de daha monolitik bir siyasi dil gözlemlenmiştir. Alep ve Gaziantep gibi kentler arasındaki kültürel ve toplumsal bağlar ise yakınlaşmanın zeminini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research analyzes the dynamics and challenges of Turkish-Syrian relations through a geopolitical lens. The main motivation lies in understanding the rapid improvement of diplomatic, political, cultural, and especially economic ties since the 2000s—particularly after the Iraq War—and exploring the role of collective memories, representations, and various state and non-state actors in shaping these relations. The study adopts a multidimensional geopolitical approach, emphasizing the interplay of power, state, and territory, while integrating historical depth (“geohistory”) and cultural aspects (“geoculture”). Key historical legacies such as the fall of the Ottoman Empire, the rise of Arab and Turkish nationalisms, and disputes rooted in border demarcation continue to influence contemporary interactions. The analysis focuses on three major issues: the Sanjak of Alexandretta, the Kurdish question, and the sharing of Euphrates-Tigris waters. These are interlinked, with regional spillovers involving Iraq, Iran, and broader Middle Eastern geopolitics. The research further examines how the rapprochement initiated under Bashar al-Assad has been shaped and constrained by regional instability, U.S. interventions in Iraq, the emergence of an autonomous Iraqi Kurdistan, and the roles of Israel and Iran. Central questions include whether the rapprochement can be sustained structurally, how security and economic cooperation can be deepened, and to what extent historical disputes—such as the Alexandretta issue or hydro-political tensions—continue to weigh on bilateral ties. Fieldwork revealed significant methodological challenges, including language barriers and the dominance of rigid, nationalist rhetoric in Syria compared to a more heterogeneous Turkish context. Nonetheless, cultural and familial bonds between border cities such as Aleppo and Gaziantep highlight enduring linkages that underpin possibilities for cooperation despite geopolitical frictions.