Kozmetik ürünlerin istenmeyen etkileri ve kozmetovijilans hakkında eczacıların farkındalığının araştırılması
Evaluation of the awareness of pharmacists about adverse effects of cosmetic products and cosmetovigilance
- Tez No: 955835
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA KOÇER GÜMÜŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kozmetik ürünlerin normal ya da öngörülebilir koşullar altında kullanımına bağlı olarak görülen istenmeyen etkilerin bildirilmesi, değerlendirilmesi ve izlenmesi işlemleri kozmetovijilans (kozmetik uyarı sistemi) olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda, dünya genelinde yapılan anket çalışmalarında, kozmetik ürün kullanımı ve istenmeyen etkilerinin bildirim sıklığı değerlendirilmiştir. Ancak, Türkiye'de eczacıların kozmetovijilans sistemi hakkında farkındalık ve bilgi düzeylerinin değerlendirildiği çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, serbest eczane eczacılarının kozmetovijilans hakkındaki bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını belirlemeyi, kozmetik ürünler nedeniyle görülen istenmeyen etkiler hakkında ne kadar danışmanlık hizmeti verdiklerini ve bildirimde bulunma süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 174 eczacı katılmış, katılımcıların yaş, cinsiyet ve mesleki deneyim gibi demografik bilgileri toplanmıştır. Katılımcılara uygulanan anketle kozmetovijilans terimi hakkında bilgi düzeyleri, eğitim alıp almadıkları, kimyasal bileşenler hakkında sahip oldukları bilgiler, ürün kaynaklı istenmeyen etki bildirimleri ile ilgili deneyimleri sorulmuştur. Araştırma, IBM SPSS 28 programı ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, eczacıların %75,3'ünün kozmetovijilans terimini bildiğini, %58,8'inin bu konuda eğitim aldığını ve eğitimli eczacıların, eğitim almayanlara göre kimyasal bileşenler hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The process of reporting, evaluating, and monitoring adverse effects associated with the use of cosmetic products under normal or predictable conditions is defined as cosmetovigilance. In recent years, surveys conducted worldwide have assessed the frequency of cosmetic product use and the reporting of adverse effects. However, studies evaluating pharmacists' awareness and knowledge of the cosmetovigilance system in Turkey are limited. This study aims to determine the knowledge level and awareness of community pharmacists regarding cosmetovigilance, investigate how much consultation they provide about adverse effects related to cosmetic products, and examine their reporting processes. A total of 174 pharmacists participated in the study, and demographic information such as age, gender, and professional experience was collected. The survey administered to the participants assessed their knowledge about the term“cosmetovigilance,”whether they had received training, their knowledge of chemical ingredients, and their experiences with reporting adverse effects caused by cosmetic products. The data was analyzed using IBM SPSS 28. The results show that 75.3% of pharmacists are familiar with the term“cosmetovigilance,”58.8% have received training, and pharmacists who have received training have more knowledge about chemical ingredients compared to those who have not been trained.