Sözcüklerin macerası masa oyununun okul öncesi dönem çocuklarının sesbilgisel farkındalık becerilerine etkisi
The effect of the adventure of words board game on phonological awareness skills of preschool children
  1. Tez No: 955833
  2. Yazar: EBRU YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBANU PARPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sözcüklerin Macerası masa oyununun 60–72 aylık okul öncesi çocukların sesbilgisel farkındalık becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, bağımsız bir anaokulundaki 60–72 aylık 16 deney ve 15 kontrol grubu çocuğu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Genel Bilgi Formu, Erken Okuryazarlık Becerilerini Değerlendirme Aracı (EOBDA), Erken Okuryazarlık Bilgi Testi (EROBİT) ve Erken Okuryazarlık Ev Ortamı Ölçeği (EROY–EV) kullanılmıştır. Deney grubuna altı hafta boyunca haftada üç gün, 30 dakikalık oturumlarla geliştirilen masa oyunu uygulanmıştır. Her iki gruba öntest ve sontestler uygulanarak, veriler bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-testi ile analiz edilmiştir. Öntest puanları arasında anlamlı bir fark görülmezken, sontest sonuçlarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur. Özellikle aynı sesle başlayan sözcükleri eşleştirme ve sözcüklerin başlangıç seslerini fark etme alt boyutlarında belirgin ilerlemeler görülmüştür. Uyak eşleştirme, hece/ses atma ve ses birleştirme alt boyutlarında ise anlamlı değişim gözlemlenmemiştir. Sonuç olarak, Sözcüklerin Macerası masa oyununun çocukların sesbilgisel farkındalık becerilerinden özellikle sesbirim farkındalığı üzerinde etkili olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the Adventure of Words board game on the phonological awareness skills of preschool children aged 60 to 72 months. The research was conducted using a quasi-experimental pretest-posttest control group design. The study group consisted of 16 children in the experimental group and 15 children in the control group, aged 60 to 72 months, from an independent preschool. The General Information Form, Early Literacy Skills Assessment Tool (ELSAT), Early Literacy Information Test (ELIT), and Early Literacy Home Environment Scale (ELHES) were used for data collection. The board game, developed for the study, was implemented with the experimental group in 30-minute sessions, three times a week for six weeks. Both groups completed pretest and posttest measures, and the data were analyzed using dependent and independent t-tests. While no significant difference was observed between the groups in pretest scores, posttest results revealed a statistically significant difference in the experimental group. In particular, substantial progress was observed in sub-dimensions such as matching words beginning with the same sound and recognizing initial phonemes (e.g., identifying the initial sound, producing a word beginning with a stimulus sound, and generating a word with the same initial sound). However, no significant change was found in rhyming, syllable/sound omission, or blending sub-dimensions. In conclusion, the Adventure of Words board game appears to be effective in enhancing phonemic awareness, a key component of phonological awareness, among preschool children.