Görsel sanatlar öğretmeni yetiştirme sürecinde özerklik geliştirilmesine ilişkin a/r/tografi araştırması
A/r/tography research on the development of autonomy in the visual arts teacher training process
  1. Tez No: 955836
  2. Yazar: BAHAR ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. NECLA COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Görsel sanatlar öğretmeni adaylarının mesleki özerkliklerinin geliştirilmesinde a/r/tografinin ortaya koyduğu sanatsal ve pedagojik olasılıkları sorgulamanın ve deneyim temelli uygulamalar ile öğretmen adaylarını kendilerinden başlayan özerk öğretmen kimliği keşfine çıkarmanın hedeflendiği bu araştırmada, sanat temelli bir araştırma metodolojisi olan a/r/tografi yöntemi kullanılmıştır. 2022-2023 Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Programı'nda eğitimine devam eden ve“Görsel Sanatlar Öğrenme ve Öğretim Yaklaşımları II”dersini alan sekiz öğretmen adayı ve araştırmacının katılımı ile gerçekleşen araştırmada veriler; araştırmacı ve katılımcı günlükleri, bireysel ve odak grup görüşmeleri ve araştırmacı gözlemleri aracılığıyla toplanmıştır. Rizomatik veri analizinin kullanıldığı araştırmada veriler, kavramlar arası ilişkisellikleri gösteren rizom haritaları ile anlamlandırılmıştır. Öğretmen özerkliğinin gelişiminde; sanat temelli sorgulamaların, geçmiş yaşam uzantılarının, deneyim temelli uygulamaların ve kendilik bilgisinin etkili olduğunun görüldüğü araştırmada, a/r/tografi ile yaratılan pedagojik ve sanatsal olasılıkların; öğretmen adaylarının kendi öz benliklerine, motivasyonlarına ve öz farkındalıklarına dayalı, sanatçı, araştırmacı ve öğrenen kimlikleri çerçevesinde çoğullaşan özerk bir öğretmen kimliği yapılandırmalarına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, which aims to question the artistic and pedagogical possibilities revealed by a/r/tography in developing the professional autonomy of pre-service visual arts teachers and to take pre-service teachers to the discovery of autonomous teacher identity starting from themselves through experience-based practices, a/r/tography method, which is an art-based research methodology, was used. In the study, which took place in the Spring Semester of the 2022-2023 academic year with the participation of eight pre service teachers and the researcher who continue their education at Eskişehir Anadolu University, Faculty of Education, Art and Art Education Program and take the“Visual Arts Learning and Teaching Approaches II”course, data were collected through researcher and participant diaries, individual and focus group interviews, and researcher observations. In the study in which rhizomatic data analysis was used, the data were made sense of with rhizome maps showing the associations between concepts.