Sosyal bilgiler dersinde eğitici çizgi roman kullanımının ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerine etkisi
The effect of using educational comics in social sciences course on digital literacy levels of secondary school students
  1. Tez No: 955837
  2. Yazar: ESRA NUR CELEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Teknolojide yaşanan hızlı gelişim ve dönüşümler, dijital çağa uyum sağlayabilecek bireylerin yetiştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bireylerin dijital okuryazarlık becerilerini geliştirerek dijital çağa uyumlu vatandaşlar yetiştirmeyi amaçlayan Sosyal Bilgiler dersinde eğitici çizgi romanlar, soyut kavramların somutlaştırılması, öğrenme öğretme sürecinin etkili ve eğlenceli olması bakımından işlevsel bir materyal olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı; Sosyal Bilgiler dersinde eğitici çizgi roman kullanımının ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerine etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada açıklayıcı sıralı karma yöntem benimsenmiştir. Araştırmanın katılımcıları 2023-2024 öğretim yılında Eskişehir il merkezindeki bir devlet ortaokulunun 5/J ve 5/G şubelerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmuştur. Nicel boyutunda yarı deneysel desen kullanılan araştırmada 12 hafta süresince uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri Dijital Okuryazarlık Ölçeği ile nitel verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel veriler SPSS 24.0 paket program kullanılarak 2X2 ANOVA ve t-testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler tümevarımsal analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Sosyal Bilgiler dersinde eğitici çizgi roman kullanımının deney grubu öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark yarattığı; öğrencilerin derse ilgisini artırdığı, öğrencilere bilişsel, duyuşsal ve sosyal bağlamda olumlu katkılar sağladığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonunda, bulgulara dayalı olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid developments and transformations in technology make it necessary to raise individuals who can adapt to the digital age. In the Social Studies course, which aims to raise citizens compatible with the digital age by improving individuals' digital literacy skills, educational comics are used as functional materials in terms of concretizing abstract concepts and making the teaching-learning process effective and enjoyable. The aim of this research is to reveal the effect of using educational comics in the Social Studies course on middle school students' digital literacy levels. An explanatory sequential mixed method was adopted in the research. The participants of the study consisted of students studying in the 5/J and 5/G classes of a public middle school in the city center of Eskişehir in the 2023–2024 academic year. A quasi-experimental design was used in the quantitative dimension of the research, and the implementation was carried out over 12 weeks. Quantitative data of the research were collected using the Digital Literacy Scale, and qualitative data were collected through a semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed using the SPSS 24.0 package program with 2X2 ANOVA and t-test. Qualitative data were analyzed using inductive analysis. As a result of the research, it was revealed that the use of educational comics in the Social Studies course created a statistically significant difference in the digital literacy levels of the students in the experimental group; increased students' interest in the course, and provided positive contributions to students in cognitive, affective, and social contexts. Based on the findings, recommendations were presented at the end of the study.