Sanal gerçeklik gözlüğü uygulamalarında sözsüz iletişim habitusu
Habitus of nonverbal communication in virtual reality headset applications
  1. Tez No: 955838
  2. Yazar: İSMAİL DÜGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GİZEM UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Sanal gerçeklik gözlükleri kullanıcıyı etkileme bağlamında diğer yeni medya araçlarından sıyrılmaktadır. Sanal gerçekliğin bu yapısı sosyolojik ve kültürel dönüşümlere de neden olabilmektedir. Bu araştırma sanal gerçekliğin karmaşık dünyası içerisindeki iletişim süreçlerine odaklanmaktadır. Burada gerçekleşen sözsüz iletişimin nasıl olduğu ve bu süreçte önemli olan faktörleri anlayarak sanal gerçeklik gözlüğü uygulamalarındaki sözsüz iletişimin yapısının anlaşılabilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle avatar kullanımı, mesafe, çevresel faktörler ve fiziksel hareketler gibi etkenler tema olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak sanal gerçeklik gözlüğü uygulamalarının karmaşık bir yapısının olduğu gerçek hayat ve sanal hayat arasında konumlanan bir alan olduğunu ifade etmek mümkündür. Araştırmanın bulguları, habitus bakış açısı ile incelendiğinde bireyin sınıfsal konumunun, sermaye tiplerinin ve deneyimlerinin neler olduğunu ve sanal gerçeklikte nasıl şekillendiğini anlamak amacı ile önemlidir. Habitus toplumsal eylemin yalnızca bireysel hareketler sonucu gelişmediğini, yapı ile öznenin arasında oluşan bir durum olduğunu ifade eder. Bu bağlamda söylenebilir ki, kullanıcılar bazen gerçek hayattaki pratiklerini sanal gerçekliğe taşırken ve burayı gerçek olarak görürken, bazı durumlarda ise burayı tamamen oyunlaşmış bir ortam olarak görmektedirler. Bu durum karmaşık bir gerçeklik yapısına sahip olan sanal gerçeklik gözlüğü uygulamaları içerisinde gelişen sosyal yapının da teknolojinin kullanıcıya sunduğu imkanlardan yararlanan ancak gerçeklikle ilişkisini de koparmamış bir topluluğa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Virtual reality headset stand out from other new media tools in terms of their impact on users. The nature of virtual reality can also cause sociological and cultural transformations. This research focuses on communication processes within the complex world of virtual reality. By understanding how nonverbal communication occurs in this context and the factors that are important in this process, it will enable an understanding of the structure of nonverbal communication in virtual reality headset applications. For this reason, factors such as avatar use, distance, environmental factors, and physical movements have been identified as themes. In conclusion, it is possible to state that virtual reality headset applications have a complex structure and occupy a space between real life and virtual life. The findings of the research are important for understanding the individual's class position, types of capital, and experiences, and how these are shaped in virtual reality when examined from the habitus perspective. Habitus states that social action does not develop solely as a result of individual actions, but rather as a situation that arises between the structure and the subject. In this context, it can be said that while users sometimes transfer their real-life practices to virtual reality and perceive it as real, in some cases they perceive it as a completely gamified environment. This situation demonstrates that the social structure developing within virtual reality headset applications, which have a complex reality structure, consists of a community that utilizes the opportunities offered by technology to the user but does not sever its connection with reality.