Güncel sanat yapıtlarını maduniyet kavramı bağlamında okumak
Reading contemporary artworks in the context of the concept of subalternity
- Tez No: 955846
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT ATEŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasının amacı güncel sanat alanındaki eserlerin, sergilerin, çalışmaların örneklendirilerek maduniyet bağlamında incelenmesidir. Madun, hegemonya tarafından hareket alanı kısıtlanan, konuşamayan, konuşsa bile sesini duyurmakta güçlük çeken kişi ve topluluklara atıf yapmaktadır. Bu anlamda madunun konumu yalnızca sınıfsal bir bakışla tespit edilemez aynı zamanda yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, etnisite, coğrafya, dini eğilim, bedensel yeti yitimi gibi çok çeşitli kıstasların da etkisiyle anlaşılabilecek bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde,“madun”kavramının tarihsel süreci, kavramın Gramsci'nin düşünsel bağlamı ve sonrasında Madun Araştırmaları Kolektifi'nin teorik katkıları ele alınmış; Spivak'ın“Madun Konuşabilir mi?”metni ve kolektife yönelik eleştiriler değerlendirilmiştir. Bölüm, postkolonyal ve dekolonyal teorilerle bağlantılı olarak maduniyet tartışmasını genişleterek sonlandırılmıştır. İkinci bölümde, 2000 sonrası güncel sanat pratiklerinde maduniyet temsilleri analiz edilmiştir. Farklı coğrafya ve bağlamlarda üretilen eserler, projeler ve sergiler aracılığıyla maduniyetin sanatsal yansımaları karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine contemporary artworks, exhibitions, and practices through the lens of subalternity, using specific examples. The term 'subaltern' refers to individuals and communities whose agency is restricted by hegemony, who are rendered voiceless, or whose voices struggle to be heard even when they speak. In this sense, the position of the subaltern cannot be determined solely through a class-based perspective; it also emerges as a condition shaped by various criteria such as age, gender, sexual orientation, ethnicity, geography, religious affiliation, and physical disability. In the first part of this study, the historical development of the concept of the 'subaltern' is explored, tracing its roots in Gramsci's theoretical framework and the subsequent contributions of the Subaltern Studies Collective. Spivak's text Can the Subaltern Speak? and critiques of the collective are also evaluated. This section concludes by expanding the discussion on subalternity in connection with postcolonial and decolonial theories. The second part analyzes representations of subalternity in contemporary art practices post-2000. Through artworks, projects, and exhibitions produced in diverse geographies and contexts, the artistic reflections of subalternity are examined comparatively.