Öğretmen eğitiminde a/r/tografik sorgulama yoluyla kimliği keşfetmenin dijital yansımaları
Digital reflections of exploring identity through a/r/tographic inquiry in teacher education
- Tez No: 955845
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN DUYGU BEDİR ERİŞTİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırma, sanat eğitiminde öğretmen yetiştirme sürecinde dijital medya olanaklarının a/r/tografik kimlikleri sorgulama bağlamında ele alınmasını incelemektedir. Çalışma, ders süreci ve ders dışı etkinlik olmak üzere iki aşamalı uygulama modeli üzerine temellenmektedir. Araştırmada öğretmen adayları, dijital medya olanaklarını keşfederek sanatsal üretim süreçlerine dönüştürmüş ve ders dışı etkinliklerde bu deneyimlerini pekiştirmişlerdir. Uygulama süreci, katılımcıların çoklu kimliklerinin farkında olmalarını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Öğretmen adayları, sanatçı, araştırmacı ve pedagojik kimliklerinin potansiyellerini dijital medya olanakları üzerinden sorgulayarak dijital kimlik keşiflerine zemin hazırlamışlardır. Araştırma, a/r/tografi yöntemiyle yapılandırılmış, veriler tematik analiz ile çözümlenmiş, temalar arası ilişkiler rizomatik yaklaşımla yansıtılmıştır. Sonuç olarak, dijital medya kullanımı ile öğretmen adaylarının farklı düzeylerde yeterlik kazandıkları ve çoklu kimliklerinin farkına vararak mesleki potansiyellerini değerlendirdikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines how digital media opportunities can be addressed in the context of questioning a/r/tographic identities during teacher training in art education. The study is based on a two-stage implementation model consisting of coursework and extracurricular activities. Pre-service teachers explored digital media opportunities, transforming them into artistic production processes and consolidating these experiences through extracurricular activities. The implementation process was designed to support participants' awareness of their multiple identities. Pre-service teachers questioned the potential of their artist, researcher, and pedagogical identities through digital media opportunities, laying the groundwork for digital identity exploration. The research was structured using a/r/tography methodology, with data analyzed through thematic analysis and inter-thematic relationships reflected through a rhizomatic approach. Results indicate that through digital media use, pre-service teachers acquired competencies at different levels and evaluated their professional potential by becoming aware of their multiple identities.