Öğretmenlerin güç mesafesi algısı ve örgütsel sessizlikleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of power distance and their organizational silence
- Tez No: 955848
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırma, Eskişehir'in merkez ilçelerindeki devlet liselerinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel güç mesafesi algıları ile örgütsel sessizlik davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla açıklayıcı sıralı karma yöntem deseniyle yürütülmüştür. Çalışmanın nicel aşamasında basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 25 liseden 354 öğretmene Örgütsel Güç Mesafesi Ölçeği ve Örgütsel Sessizlik Ölçeği uygulanmış, veriler doğrulayıcı faktör analizi, ölçme değişmezliği testi ve yapısal eşitlik modeliyle çözümlenmiştir. Model sonuçları, güç mesafesinin hem korku temelli hem de umutsuzluk temelli sessizlik üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ardından gerçekleştirilen nitel aşamada, maksimum çeşitlilik örneklemesiyle seçilen on sekiz öğretmenle yüz yüze ve çevrimiçi yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, veriler MAXQDA24 ortamında tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu analiz sürecinde tümevarımsal paradigmaya bağlı kalınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okullarda bulunan örgütsel sessizlik çoğunlukla bir çeşit boş vermişlik ve mobbing kaygısı etrafında gelişmektedir. Dolayısıyla okul örgütlerindeki mikro yönetim kültürleri veya otoriter liderlik uygulamaları, öğretmenlerin sesini bastırarak sessizlik döngüsünü derinleştirmektedir. Araştırma sonucunda nicel ve nitel bulgulara dayalı olarak ileri sürülen önerilerde bu sorunların çözümü adına çeşitli fikirlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study used an explanatory sequential mixed method design to investigate the association between organizational power distance perceptions and organizational silence behaviors among teachers in state high schools in Eskisehir's central districts. In the quantitative phase of the study, the Organizational Power Distance Scale and Organizational Silence Scale were administered to 354 teachers from 25 randomly selected high schools, and the results were analyzed using confirmatory factor analysis, measurement invariance test, and structural equation model. The model results revealed that power distance had a large and positive impact on both fear-based and hopelessness-based quiet. Then, throughout the qualitative phase, face-to-face and online semi-structured interviews were performed with eighteen instructors chosen using maximum variation sampling, and the data was analyzed using theme analysis in the MAXQDA24 environment. In this investigation, the inductive paradigm was used. According to the research findings, organizational silence in schools is mostly characterized by apathy and mobbing anxiety. As a result, micromanagement cultures and authoritarian leadership techniques in schools exacerbate the cycle of silence by repressing teachers' voices. As a consequence of the research, numerous options for solving these difficulties were incorporated in the recommendations made based on quantitative and qualitative findings.