İletişim süreçlerinde yapay zekâ temelli dönüşümler: Sorunlar ve olanaklar üzerine bir alan analizi
AI-based transformations in communication processes: An area analysis on problems and opportunities
- Tez No: 955852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, iletişim süreçlerinde yapay zekâ temelli dönüşümlerin yarattığı etkileri kapsamlı ve eleştirel bir perspektiften incelemektedir. İletişim teknolojilerinde hızla artan yapay zekâ entegrasyonu, bireylerin dijital etkileşim biçimlerini köklü biçimde dönüştürmekte; mahremiyet, güvenlik, yanlılık, ayrımcılık, kişiselleştirilmiş iletişim, iletişim kalitesinde düşüş ve teknoloji bağımlılığı gibi çok katmanlı tartışmaları gündeme getirmektedir. Araştırma, tarama modeli kapsamında yapılandırılmış, alan yazın sistematik biçimde değerlendirilmiş ve veriler betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada, yapay zekâ temelli iletişim uygulamalarının toplumsal, kültürel ve etik etkileri bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Bulgular, yapay zekânın iletişim süreçlerine hız, verimlilik ve kişiselleştirme avantajları sağladığını; ancak aynı zamanda veri güvenliği, mahremiyet, etik ihlaller ve toplumsal adalet açısından yeni risk alanları oluşturduğunu göstermektedir. Çalışma, iletişim bilimleri literatürüne yapay zekâ teknolojilerinin etkilerini yalnızca teknik değil, aynı zamanda etik, toplumsal ve kültürel bağlamda ele alan özgün bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impacts of AI-based transformations on communication processes through a comprehensive and critical perspective. The increasing integration of artificial intelligence into communication technologies has fundamentally altered individuals' modes of digital interaction, bringing complex discussions to the forefront regarding privacy, security, bias, discrimination, personalized communication, the decline in communication quality, and technology addiction. The research was structured within the framework of the survey model, and the existing literature was systematically reviewed. The data were analyzed using the descriptive analysis method. The study holistically addresses the social, cultural, and ethical implications of AI-based communication practices. Findings reveal that AI contributes to communication processes through speed, efficiency, and personalization; however, it simultaneously creates new risk areas concerning data security, privacy, ethical violations, and social justice. This research aims to offer an original contribution to the field of communication studies by examining the effects of AI technologies not only from a technical perspective but also through ethical, social, and cultural dimensions.