İşitme kayıplı ilköğretim kaynaştırma öğrencilerinin matematiksel çevresi ve bu çevredeki paydaşların görüşleri
Mathematical environment of primary school inclusive students with hearing loss and views of stakeholders in this environment
- Tez No: 955853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TANRIDİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmanın amacı işitme kayıplı ilköğretim kaynaştırma öğrencilerinin matematiksel çevreleri ve bu çevredeki paydaşların görüşlerini incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilen araştırmada görüşme, gözlem, belgeler, geçerlik ve güvenirlik komitesi toplantı ve tutanakları ve araştırmacı günlüğü ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın katılımcıları kaynaştırma ortamında eğitim gören 2 işitme kayıplı öğrenci, öğrencilerin sınıf öğretmeni ve destek eğitim odası öğretmeni ile öğrencilerin anneleridir. Araştırmanın sonucunda kaynaştırma ortamında eğitim gören işitme kayıplı öğrencilerinin matematiksel çevresindeki fiziksel özellikler gürültü ve ses yalıtımı, oturma düzeni ve duvar panoları olmak üzere açıklanmış, sınıf öğretmeni ve destek eğitim odası öğretmeninin eğitim özellikleri, matematik öğretim sürecinde kullandıkları öğretim yöntemleri, materyaller, etkinlikler, işitme kayıplı öğrencilere yönelik destek çalışmaları, annelerin işitme kayıplı çocuklarını desteklemeye yönelik çabaları ve yapılan iş birlik çalışmaları açıklanmıştır. Matematiksel çevredeki paydaşların görüşleri açısından işitme kayıplı öğrenciler başarılı görünmekte, en başarılı olduğu alanlar hesaplama becerileri iken zayıf olarak değerlendirilen alanlar problem çözme ve soyut matematik olarak belirlenmiş, annelerin işitme kayıplı çocuklarının gelecek eğitim süreçleri açısından çekinceleri açıklanmıştır. Araştırmanın sonuçlarının işitme kayıplı öğrencilerin matematik öğrenmelerinde karşılaştıkları durumların, yaşanılan güçlüklerin ve bu güçlüklerin giderilmesinde yapılan çalışmaların belirlenmesine katkı sağlayacağı, işitme kayıplı öğrencilere, öğretmenlere ve ailelere yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the mathematical environments of primary school inclusive students with hearing loss and the opinions of the stakeholders in this environment. In the research conducted with the case study design of qualitative research methods, data were collected through interviews, observations, documents, validity and reliability committee meetings and minutes, and the researcher's diary. The participants of the research are 2 students with hearing loss receiving education in an inclusive environment, the students' classroom teacher and support education room teacher, and the students' parents. As a result of the research, the physical characteristics of the mathematical environment of students with hearing loss receiving education in an inclusive environment were explained as noise and sound insulation, seating arrangement, and wall panels, the educational characteristics of the classroom teacher and support education room teacher, the teaching methods they use in the mathematics teaching process, materials, activities, support activities for students with hearing loss, the efforts of families to support their children with hearing loss, and the cooperation activities carried out were explained. In terms of the opinions of the stakeholders in the mathematical environment, students with hearing loss seem successful, the most successful areas are calculation skills, while the weak areas are determined as problem solving and abstract mathematics, and the concerns of the parents regarding the future education processes of their children with hearing loss were explained. It is thought that the results of the study will contribute to the determination of the situations that students with hearing loss encounter in learning mathematics, the difficulties experienced and the efforts made to overcome these difficulties, and will guide students with hearing loss, teachers and families.