Kök dentinine uygulanan farklı kanal içi medikamentlerin Enteroccocus faecalis üzerindeki antibakteriyel etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antibacterial efficacy of different intracanal medicaments applied to root dentin against Enterococcus faecalis
  1. Tez No: 955865
  2. Yazar: SİNEM ESKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN KİRAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Rejeneratif endodontik tedaviler esnasında mikroorganizmaların eliminasyonu ve tedavilerin başarı oranını arttırmak amacıyla kök kanal içi medikament uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, açık apekse sahip kök dentinine rejenerasyon prosedürü amacıyla uygulanan Ca(OH)2, üçlü antibiyotik patı (TAP), curcumin, riboflavin, NaOCl ve salin medikamentlerinin Enterococcus faecalis (E. faecalis) üzerindeki antibakteriyel etkinliklerinin kültür yöntemi ve gerçek zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) kullanılarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: 60 adet çekilmiş tek köklü üst santral diş seçilip, dekoronasyon sonrasında 8 mm uzunluğunda dentin silindirleri oluşturuldu. E. faecalis ATCC 29212 suşu kök kanallarına inoküle edilip, örnekler 21 gün boyunca inkübatörde bekletildi. Dentin silindirleri, uygulanacak medikament gruplarına göre Ca(OH)2, TAP, curcumin, riboflavin, NaOCl ve salin olmak üzere rastgele 6 gruba ayrıldı (n=10) ve kök kanallarına kanal içi medikamentler uygulandı. 14 gün inkübasyon süresinden sonra, uygulanan medikamentlerin E. faecalis üzerindeki antibakteriyel etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla dentin silindirlerinden paper pointler yardımıyla örnekler alınıp, kültür yöntemi ve gerçek zamanlı PZR yöntemi ile incelemeler yapıldı. İstatistiksel analizler için SPSS programı kullanıldı. Gruplara göre sürekli ölçümlerin karşılaştırılmasında“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”ve farklı grupları belirlemede“Duncan testi”kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Riboflavin ve salin solüsyonu uygulanan gruplar ise, en yüksek CFU değerine sahip olarak, en düşük antibakteriyel etkinlik gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Intracanal medicament application is needed to eliminate microorganisms and increase the success rate of treatments during regenerative endodontic treatments. The aim of this study is to evaluate the antibacterial activities of Ca(OH)2, triple antibiotic paste (TAP), curcumin, riboflavin, NaOCl and saline medicaments applied to root dentin with open apex for regeneration procedures on Enterococcus faecalis (E. faecalis) using culture method and real-time Polymerase Chain Reaction (PCR). Material-Methods: Sixty extracted single-rooted maxillary central incisors were selected, and after decoronation, 8-mm dentin cylinders were prepared. The E. faecalis ATCC 29212 strain was inoculated into the root canals, and the samples were incubated for 21 days. The dentin cylinders were randomly divided into six groups (n=10) based on the intracanal medicaments to be applied: Ca(OH)2, triple antibiotic paste (TAP), curcumin, riboflavin, NaOCl, and saline. After 14 days of incubation, paper points were used to collect samples from the dentin cylinders to assess the antibacterial effects of the applied medicaments on E. faecalis. The samples were analyzed using culture methods and real-time Polymerase Chain Reaction (PCR). program was used for statistical analyses.“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”was used to compare continuous measurements according to groups and“Duncan test”was used to determine different groups. Statistical significance was set at p0.05).