Öğretmen eğitiminde yetişkin eğitimi kitlesel açık çevrimiçi ders programının geliştirilmesi
Curriculum development of a massive open online course on adult education in teacher training
- Tez No: 955864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SUZAN ÇARDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının yetişkin eğitimine yönelik gereksinimlerini belirlemek ve bu doğrultuda gereksinimlere yanıt verecek hibrit kitlesel açık çevrimiçi bir ders programı geliştirmek, uygulamak ve değerlendirmektir. Çok aşamalı karma araştırma yönteminin uygulandığı araştırma kapsamında 144 öğretmen adayı ve 56 öğretmen ile elektronik anket, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğrenme analitikleri yoluyla veri toplanmıştır. Kapsamlı gereksinim analizi çalışmasına dayalı olarak hibrit kitlesel açık çevrimiçi ders programı tasarlanmış, pilot uygulama sonrasında iyileştirilerek dört haftalık asıl uygulama gerçekleştirilmiştir. Bulgular, programın öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının yetişkin eğitimiyle ilgili bilgi, beceri ve tutumlarını geliştirme potansiyeline sahip olduğunu; teknik altyapı, içerik kalitesi ve etkileşim unsurlarının genel olarak işlevsel olduğunu; ancak motivasyonun sürdürülebilirliği, zaman yönetimi ve etkileşim çeşitliliği gibi alanlarda geliştirmeye açık boyutlar bulunduğunu göstermektedir. Çalışma hem hizmet öncesi hem de mesleki gelişim eğitimlerinde yetişkin eğitimi yetkinliklerinin güçlendirilmesine katkı sağlayacak bütüncül stratejilerin geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymakta ve alan yazına hibrit kitlesel açık çevrimiçi ders programının uygulanabilirliğine ilişkin önemli kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the needs of teachers and pre-service teachers regarding adult education and based on these needs, to develop, implement, and evaluate a hybrid massive open online course program. Within the scope of this study, which adopted a multi-phase mixed-methods design, data were collected from 144 pre-service teachers and 56 in-service teachers through electronic surveys, semi-structured interviews, and learning analytics. Based on a comprehensive needs analysis study, a hybrid massive open online course program was designed, improved after a pilot implementation, and a four-week main implementation was carried out. The findings show that the program has the potential to improve teachers' and pre-service teachers' knowledge, skills, and attitudes related to adult education; that its technical infrastructure, content quality, and interaction elements are generally functional; however, there are areas for improvement such as sustaining motivation, time management, and interaction diversity. The study reveals the necessity of developing comprehensive strategies that will contribute to strengthening adult education competencies both in pre-service and inservice teacher education and provides important evidence regarding the applicability of the hybrid massive open online course program in the literature.