Sosyal bilgiler lisans programının öğretmen adaylarının afet bilincine katkısı
The contribution of the social studies teacher education program to prospective teachers' disaster awareness
- Tez No: 955869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN BURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği lisans programının öğretmen adaylarının afet bilinci düzeyine olan katkısını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, öğretmen adaylarının lisans sürecinde edindikleri bilgi ve deneyimlerin afet bilinci gelişimine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma deseni ile yürütülmüştür. Çalışma grubu, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği lisans programında öğrenim gören 10 son sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Görüşmelerde veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının afet bilincine ilişkin farkındalıklarının genel olarak olumlu düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcılar, bazı derslerin afet konusundaki bilgi düzeylerini artırmada etkili olduğunu ifade etmişlerdir. Ancak uygulamaya dönük yeterli deneyim kazanamadıkları, afet eğitiminin programda daha bütüncül ve uygulamalı biçimde yer alması gerektiği yönünde ortak görüş bildirmişlerdir. Bu doğrultuda, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği lisans programında afet eğitiminin yalnızca teorik içeriklerle sınırlı kalmaması; uygulamalı etkinlikler, tatbikatlar ve saha çalışmalarıyla desteklenerek güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the contribution of the Social Studies Teacher Education undergraduate program to the disaster awareness levels of prospective teachers. In this context, the study examines the impact of the knowledge and experiences gained by pre-service teachers during their undergraduate education on the development of disaster awareness. The research was conducted using a basic qualitative research design. The study group consisted of 10 senior students enrolled in the Social Studies Teacher Education program at Anadolu University. Data were collected through semi-structured interview forms and analyzed using the descriptive analysis method. The findings of the study indicate that the participants generally have a positive level of disaster awareness. The participants stated that certain courses were effective in increasing their knowledge of disaster-related topics. However, they emphasized that they lacked sufficient practical experience and highlighted the need for disaster education to be incorporated into the program in a more comprehensive and practice-based manner. In this regard, it is recommended that disaster education within the Social Studies Teacher Education undergraduate program should not remain limited to theoretical content, but should be strengthened through practical activities, drills, and fieldwork.