İki akstan yönlendirmeli elektronik diferansiyel sisteminbulanık mantık ile kontrolü
Fuzzy PID control of two-axle electronic differential system
- Tez No: 955868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK EMRE AYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechatronics Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tezde, çok akstan yönlendirmeli elektrikli taşıtlarda kullanılan elektronik diferansiyel sistemlerinin kontrolü için klasik PID ve bulanık mantık tabanlı PID kontrol stratejileri incelenmiştir. Çalışmada, farklı aks konfigürasyonlarına sahip 4x4 ve 6x6 yapıda taşıt modelleri oluşturulmuş ve Ackermann direksiyon geometrisi esas alınarak tekerlek yönlendirmeleri hesaplanmıştır. Geliştirilen matematiksel modeller MATLAB/Simulink ortamında simüle edilmiş ve kontrolör performansları analiz edilmiştir. Simülasyon sonuçlarına göre, fuzzy PID kontrolcü, klasik PID kontrolcüye kıyasla yaklaşık %98.79 daha kısa yerleşme süresi, %57.3 oranında daha düşük maksimum aşım ve yaklaşık %39.37 oranında daha düşük Ortalama Mutlak Hata değeri ile daha iyi sistem kararlılığı sağlamıştır. Bu kapsamda geliştirilen kontrol sistemi, yüksek manevra kabiliyeti gerektiren taktiksel insansız kara araçlarında kullanılmaya uygundur. Elde edilen bulgular, çok akstan yönlendirmeli EDS sistemlerinin kontrolünde bulanık mantığın önemli bir avantaj sunduğunu göstermekte ve bu alandaki literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, classical PID and fuzzy logic-based PID control strategies were investigated for the control of electronic differential systems used in multi-axle steered electric vehicles. Vehicle models with 4x4 and 6x6 configurations were developed, and wheel steering angles were calculated based on the Ackermann steering geometry. The developed mathematical models were simulated in the MATLAB/Simulink environment, and the performance of the controllers was analyzed. According to the simulation results, the fuzzy PID controller achieved approximately 98.79% shorter settling time, 57.3% lower maximum overshoot, and about 39.37% lower Mean Absolute Error (MAE) compared to the classical PID controller, resulting in improved system stability. In this context, the developed control system is suitable for tactical unmanned ground vehicles that require high maneuverability. The findings demonstrate that fuzzy logic offers a significant advantage in the control of multi-axle steered electronic differential systems, contributing to the existing literature in this field.