Okul öncesi çocukların bağlanma stillerinde filial terapinin etkisi
The effect of filial therapy on the attachment styles of preschool children
- Tez No: 955870
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ERASLAN ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada güvensiz bağlanma stiline sahip okul öncesi çocukların (4-6 yaş) annelerinin ebeveynlik becerilerini Filial Terapi aracılığıyla geliştirerek çocukların güvenli bağlanma stillerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Çalışma, nicel (deneysel) ve nitel (fenomenolojik) verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntemle yürütülmüştür. Veriler ön test ve son test olarak çocuklardan Güvenli Yer Senaryoları Testi, Bir Aile Çiz Testi ve annelerinden Çocuk-Anababa İlişki Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Deney ve kontrol grubundan elde edilen verilerin analizi parametrik testlerle yapılmıştır. Araştırma kapsamında deney grubunda 8 anne ve çocuğu, kontrol grubunda 8 anne ve çocuğu ile çalışmalar yürütülmüştür. Filial Terapi sonrasında deney grubundaki güvensiz bağlanma stilindeki 8 çocuktan 7'sinin güvenli bağlanma stili geliştirdiği belirlenmiştir. Nicel bulgular, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında deney grubunda yer alan annelerin çocuklarının bağlanma göstergelerinde anlamlı düzeyde olumlu yönde değişim olduğunu ortaya koymuştur. Nitel veriler ise annelerin iletişim sorunlarının farkına vardıklarını, çocuklarıyla duygu düzenleme süreçlerinde ilerleme kaydettiklerini ve anne-çocuk arasında kurulan ilişkisel becerilerin geliştiğini göstermektedir. Ayrıca, birden fazla çocuğa sahip annelerin diğer çocuklarıyla iletişimlerinde de olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir. Bulgular doğrultusunda çocuklarla ve ebeveynlerle çalışan ruh sağlığı uzmanlarına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of enhancing the parenting skills of mothers of preschool children (aged 4–6) with insecure attachment styles through Filial Therapy on the children's development of secure attachment. The research employed a quasi-experimental design with a control group. It was conducted using a mixed-methods approach that combined both quantitative (experimental) and qualitative (phenomenological) data. Data were collected as pre-test and post-test from children using the Safe Place Scenarios Test, Draw a Family Test, and from their mothers using the Child-Parent Relationship Scale. Analysis of the data obtained from the experimental and control groups was done with parametric tests. The study included 8 mother-child pairs in the experimental group and 8 mother-child pairs in the control group. Following the Filial Therapy, it was found that 7 out of 8 children with insecure attachment styles in the experimental group developed a secure attachment style. Quantitative results indicated that, compared to the control group, children of mothers in the experimental group showed a significant positive change in attachment indicators. Qualitative data showed that mothers became aware of their communication problems, made progress in emotional regulation processes with their children, and improved their relational skills with them. Additionally, positive developments have been observed in the communication of mothers with more than one child with their other children. Based on the findings, several recommendations were offered for mental health professionals working with children and parents.