Acil ve travma hemşirelerinin ağrıya ilişkin bilgi, davranış ve klinik karar verme becerilerinin tanımlanması
Identification of the knowledge, behavior and clinical decicion making skills of emergency and trauma nurses related to pain
- Tez No: 955873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Anestezi ve Reanimasyon, Hemşirelik, Emergency Medicine, Anesthesiology and Reanimation, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş: Acil üniteler hemşireler için zor, karmaşık ve stresli görevlerin yapıldığı riskli birimlerdir. Acil ünitelere başvuran hastalar sıklıkla ağrıyı deneyimlerler. Travma çok çeşitli semptom ve komplikasyonlar ile ilişkilidir. Acil ve travma hemşirelerinin çoğunlukla ilaç dışı girişimleri kullanarak ağrıyı gidermesi beklentisi vardır. Acil hastalarının hissettiği yüksek düzeyde ağrılar klinik durumun ağırlaşması, komplikasyonlarda artış ve saha kötü hasta prognozu ile sonuçlanabilir. Acil ve travma hastalarında yönetilemeyen ağrının neden olduğu sonuçlar, bu hasta grubuna bakım veren hemşirelerin bilgi, davranış ve klinik karar verme becerilerinin araştırılma gereksinimini ortaya çıkartmıştır. Amaç: Bu çalışmanın amacı acil ve travma hemşirelerinin ağrıya ilişkin bilgi, davranış ve klinik karar verme becerilerinin tanımlanmasıdır. Yöntem: Bu çalışma nicel araştırma tasarımının altında yer alan tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. İstanbul ilinde bir hastanenin acil ve travma hastalarının bakıldığı birimlerde veriler toplandı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hemşirelerin katılımı ile bu çalışma yapıldı. Veri toplamada kişisel bilgi formu, Hemşirelerin Ağrı İle İlgili Bilgi, Davranış ve Klinik Karar Verme Yetenekleri Anketi kullanıldı. Veri analizinde tanımlayıcı testler, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre hemşirelerin %76,8'i 21 ile 30 yaş aralığında, 23,2'si 31 yaş ve üzerinde idi, %84,1'i lisans mezunu idi. Hemşirelerin %87,8'i Acil ünitesinde, %12,2'si Acil ve travmatoloji kliniğinde görev yapıyordu. Hemşirelerin %67,1'i 5 yıl ve daha kısa süredir hemşirelik yapıyordu. Hemşirelerin en sık %20'si asetaminofen, %27,3'ü Analjezik, antipiretik ve antienflamatuar, %4,7'si kas gevşetici, %3,3'ü Antispazmodik, %3,3'ü fentanil, %10,7'si, Tramadol kullandığı belirlendi. Bilgi ve davranış anketinden hemşirelerin aldığı toplam puan ortalaması 10,31±2,87 (Min 3, maks 16) idi. Hemşirelerin %63,4'ü ağrı tanımlamasında hasta davranışlarını dikkate almaktaydı, %32,9'u ise hastanın ağrı puanlamasını dikkate almaktaydı. Hemşirelerin %78'i ağrı değerlendirmesi sırasında ölçek kullanmaktaydı. Hemşirelerin %84,1'i Hastanın ağrı düzeyini ve ilaç gereksinimini görüşmek, %49,3'ü Ağrı düzeyindeki değişiklikleri raporlandırmak amacıyla hekim ile görüşmekteydi. Hemşirelerin %59,8'i Ağrı yönetimi sırasında problem yaşadığını ifade etti. Hemşirelerin kişisel bilgileri ve ağrı ile ilgili bilgi ve davranış puanları arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmadı. Hastanın davranışları ve ifadesine göre ağrı şiddetini tanımlayan hemşirelerin Bilgi ve Davranış Anket Puanı daha yüksekti ve aralarındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı idi.
Özet (Çeviri)
Background: Emergency units are risky units where nurses perform difficult, complex and stressful tasks. Patients admitted to emergency units frequently experience pain. Trauma is associated with a wide range of symptoms and complications. Emergency and trauma nurses are often expected to relieve pain by using non-pharmacological interventions. High levels of pain experienced by emergency patients may result in worsening of the clinical condition, increased complications and poor patient prognosis. The consequences of unmanageable pain in emergency and trauma patients have revealed the need to investigate the knowledge, behavior and clinical decision-making skills of nurses who care for this patient group. Objective: The purpose of this study is to describe the knowledge, behavior and clinical decision-making skills of emergency and trauma nurses regarding pain. Method: This study is a descriptive study under the quantitative research design. Data were collected in the emergency and trauma patient units of a hospital in Istanbul, in the west of Turkey. This study was conducted with the participation of nurses who met the inclusion criteria. Personal information form, Nurses' Knowledge, Behavior and Clinical Decision-Making Skills Questionnaire Regarding Pain were used in data collection. Descriptive tests, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in data analysis. Results: According to the results obtained in this study, 76.8% of the nurses were between 21 and 30 years of age, 23.2% were 31 years of age and older, and 84.1% had a bachelor's degree. 87.8% of the nurses were working in the emergency unit, and 12.2% in the emergency and trauma clinic. 67.1% of the nurses had been working as nurses for 5 years or less. It was determined that the nurses most frequently used 20% acetaminophen, 27.3% analgesics, antipyretics and anti-inflammatory drugs, 4.7% muscle relaxants, 3.3% antispasmodic drugs, 3.3% fentanyl, 10.7% ibuprofen, and tramadol. The total mean score of the nurses from the knowledge and behavior questionnaire was 10.31±2.87 (min 3, max 16). 63.4% of the nurses took patient behaviors into consideration when defining pain, while 32.9% took the patient's pain rating into consideration. 78% of the nurses used a scale during pain assessment. 84.1% of the nurses met with the physician to discuss the patient's pain level and medication needs, and 49.3% met with the physician to report changes in pain level. 59.8% of the nurses stated that they had problems during pain management. No statistically significant difference was found between the nurses' personal information and pain-related knowledge and behavior scores. The Knowledge and Behavior Survey Score of the nurses who defined pain intensity according to the patient's behaviors and statements was higher, and this difference between them was statistically significant.