1970'ler Türkiye bağımsız kısa stop-motıon sinemasında sosyo-politik eleştiri: Bir Gün filmi ve uygulaması
Socio-political criticism in 1970s Turkish independent short stop-motion cinema: The film Bir Gün and its application
- Tez No: 955872
- Danışmanlar: PROF. FETHİ KABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çizgi Film (Animasyon) Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Çizgi Film ( Animasyon ) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, 1970'ler Türkiye'sinde bağımsız kısa stop-motion sinemasının politik eleştiri potansiyelini, dönemin toplumsal ve kültürel dönüşümleri ışığında incelemektedir. Bu dönüşümlerin canlandırma sinemasına yansımaları, örnek filmler üzerinden ele alınmıştır. Uluslararası bağlamda, 1941'de Walt Disney Stüdyosu'ndan ayrılan sanatçılarca kurulan United Productions of America (UPA), natüralist üsluba karşı kişisel anlatımı ön plana çıkaran yenilikçi bir animasyon anlayışı geliştirmiştir. Farklı ülkelerde yankı bulan bu yaklaşım, 1970'ler Türkiye'sinde gelişen bağımsız sinema hareketleriyle örtüşmüştür. Yeşilçam'a alternatif olarak gelişen bu üretimler, Robert College Sinema Kulübü, Türk Sinematek Derneği ve yabancı kültür merkezlerinin desteklediği gösterimler ve yayınlarla beslenmiştir. Türkiye'de canlandırma sinemasına alan açan Hisar Kısa Film Yarışması'nın dördüncü yılında (1970) ödüllendirilen Meray Ülgen imzalı Bir Gün, sosyalist bir dünya görüşünü animasyon aracılığıyla yansıtmasıyla dikkat çekmiştir. Bu tez, Bir Gün filmini sosyo-politik bağlamda çözümleyerek hem dönemine hem günümüze dair bir yorum sunmakta ve bu filmin günümüzde nasıl yeniden üretilebileceğini araştıran sanatsal bir uygulama içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the political critique potential of independent short stop-motion cinema in 1970s Turkey, contextualized within the social and cultural transformations of the era. It explores how these transformations are reflected in animation cinema through selected film examples. Internationally, United Productions of America (UPA), established in 1941 by artists who departed from Walt Disney Studios, pioneered an innovative animation style that foregrounded personal expression in opposition to naturalistic conventions. This approach, which found resonance across various countries, corresponded with the burgeoning independent cinema movements in 1970s Turkey. Emerging as an alternative to the dominant Yeşilçam industry, these productions were nurtured through screenings and publications supported by the Robert College Cinema Club, the Turkish Cinematheque Association, and foreign cultural centers. Meray Ülgen's Bir Gün, awarded in the fourth edition (1970) of the Hisar Short Film Festival, an important platform for animation in Turkey, gained recognition for articulating a socialist worldview through animation. This study offers a socio-political analysis of Bir Gün, providing insights relevant both to its historical context and contemporary perspectives, and incorporates an artistic practice investigating the film's potential for contemporary re-production.