Yenilenebilir santrallerde dijitalleşmenin enerji şirketi maliyetlerine etkisi
The digitalization of renewable power plants and its impact on energy companies' costs
- Tez No: 955883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KÜÇÜKSAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma kapsamında, birinci bölümde enerji ticaretinde dijital dönüşümün yeri, IoT cihazlarının enerji ticaretine katkısı, batarya teknolojisinin ticari etkileri ve yapay zekanın enerji sektöründeki kullanım alanları detaylandırılmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye enerji piyasasının oluşumu, gün öncesi piyasası, gün içi piyasası ve dengeleme güç piyasasının işleyişi açıklanarak, otomatik ticaret sistemlerinin piyasa maliyetlerine etkisi incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, dengesizlik yönetimi ve kesinleşmiş üretim planından sapma tutarının otomatik ticaretle nasıl optimize edilebileceği tartışılmakta ve dijitalleşmenin enerji ticaretindeki ekonomik kazanımları analiz edilmektedir. Çalışma sonunda, enerji piyasalarında dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte oluşabilecek fırsatlar ve politika önerileri sunulmaktadır
Özet (Çeviri)
The first section of the study details the role of digital transformation in energy trading, the contribution of IoT devices to energy trading, the commercial impact of battery technology, and the application of artificial intelligence in the energy sector. The second section explains the formation of the Turkish energy market, the operation of the day-ahead market, the intraday market, and the balancing power market, and examines the impact of automated trading systems on market costs. The third section discusses how automated trading can optimize imbalance management and deviations from the final production plan, and analyzes the economic benefits of digitalization in energy trading. The study concludes with the opportunities and policy recommendations that may arise from the widespread adoption of digitalization in energy markets.