Hidroelektrik santrallerde iş sağlığı güvenliği sorunları ve çözüm önerileri
Occupational health and safety problems and solution suggestions in hydroelectric powerplants
  1. Tez No: 832550
  2. Yazar: SERKAN KARSLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE HAN TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde dünyada enerjiye olan talebin yıldan yıla artmasıyla birlikte yenilenebilir enerji tesisleri arasında olan hidroelektrik santraller enerji sektöründe büyük önem kazanmakta, kurulan tesislerin ve bu sektörde çalışanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu tez çalışmasında ilk olarak 3 ana konu üzerinden durulmuştur. İlk olarak elektrik, elektrikle çalışma ve iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili genel kavramlara yer verilmiştir. Sonrasında çalışmanın öznesi olan hidroelektrik santrallerle ilgili ayrıntılı bilgilere ve bu tesislerde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yürütülen çalışmalara değinilmiştir. Ülkemizde elektrik üretimi konusunda önemli bir payın hidroelektrik santrallerin oluşturmasından dolayı tez çalışmasında Yeşilırmak havzasında yer alan bir hidroelektrik santral belirlenmiş ve saha çalışması yapılmıştır. Bu tesiste 5x5 L tipi matris metodu kullanılarak risk değerlendirmesi yapılmış,149 adet risk tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Hidroelektrik santrallerde yapılan çalışmaların ne denli tehlikeli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Aynı zamanda çalışmamızda yer alan araştırmaların, risk değerlendirmesinin ve çözüm önerilerinin, bu sektörde çalışanlara rehber bir doküman olarak da sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, hydroelectric powerplants, which are some of the renewable energy facilities, gain great importance in the energy sector, and the number of established facilities and employees in this sector increase day by day with the rising demand for energy in the World. In this thesis study, three main topics were emphasized. First of all, general concepts which is related to electricity, working with electricity and occupational health and safety are given. Afterwards, detailed informations about the hydroelectric power plants, which are the subject of the study, and the works carried out within the scope of occupational health and safety in these facilities are mentioned. Hydroelectric powerplants constitute an important share in electricity production in our country. Therefore, a hydroelectric power plant located in the Yeşilırmak Basin was determined in the thesis study, and a field study was carried out. In this facility, a risk assessment was made using the 5x5 L type matrix method, 149 risks were identified and solution suggestions were presented. It has been understood once again how dangerous the work done in hydroelectric powerplants is. At the same time, it is aimed to present research of risk assessment and solution proposals in our study as a guide document to people who work in this sector.