İşe alım sürecinde tarafların birbirlerine sergiledikleri etik dışı davranışlar: Türkiye-Azerbaycan örneği
Unethical behaviors between sides during recruitment process the case of Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 955882
  2. Yazar: AYGUN HASANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, işe alım sürecinde adaylar ve insan kaynakları uzmanlarının birbirlerine karşılıklı olarak sergilemiş oldukları etik olmayan davranışları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, insan kaynakları yönetimi ile işe alım süreci ve bu süreçteki aşamalar ve etik arasında olan etkileşim kuramsal şekilde ele alınmış, bundan sonra bu sürecin her iki tarafın da yansıttığı etik olmayan davranışlar nitel veri ile ayrıntılandırılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği yapılarak mülakat sürecine 3 insan kaynakları uzmanı ve 4 aday olmak üzere toplamda 7 kişi katılmıştır. Bu veriler, 2 haftalık süre zarfında elde edilmiş ve tematik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, iş başvurusunda bulunan adaylar işe alım sürecinde yaş, cinsiyet ve medeni durum gibi bilgiler başta olmak üzere farklı konularda da ayrımcılıkla karşılaştıklarını belirtmiş; özellikle bu süreçte kadın adayların daha fazla etik dışı muameleyle karşılaştıkları görülmüştür. Bununla birlikte, mülakat sırasında adayların hepsine adaletli ve eşit davranılmadığı ve psikolojik baskıyla yüzleştikleri dile getirilmiştir. Diğer tarafta ise, insan kaynakları uzmanları en çok karşılaştıkları etik dışı davranışlar arasında pozisyon gerekliliklerini anlamadan veya dikkate almadan başvuru yaptıklarını, görüşme esnasında özel hayatla ilgili etik olmayan sorular sorduklarını ve hazırlıksız geldiklerini vurgulamışlardır. Azerbaycan literatüründe bu alanda yapılan çalışmaların sınırlı olması nedeniyle, bu çalışma bu alanda olan bilgi boşluğuna önemli bir katkı sağlayacaktır. Çalışmanın toplamış olduğu veriler, bu alanda olan düzenlemelerin geliştirilmesine ve bundan sonraki araştırmalara fikir verecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze unethical behaviors mutually exhibited by candidates and human resources (HR) professionals during the recruitment process. It theoretically explores the interaction between human resource management, selection phases, and ethics. The unethical behaviors of both parties during the process are then analyzed using qualitative data. A semi-structured interview method was used with a total of seven participants: three HR managers and four applicants. Data were collected two weeks and analyzed using thematic analysis. According to the results, applicants reported discrimination during the selection process due to factors such as age, gender, and marital status. Female applicants were more frequently treated unethically. Furthermore, participants reported that not all applicants were treated fairly and equitably during interviews, and some suffered from psychological stress. Furthermore, HR managers noted that common unethical behaviors include candidates applying for positions without understanding or considering the job requirements, asking inappropriate personal questions during interviews, and lacking preparation. Given the limited research on this topic in Azerbaijani literature, this study makes a valuable contribution to filling the knowledge gap. The data collected in this study could contribute to the development of future regulations in this area and pave the way for further academic research. Due to the limited number of studies in this field within the Azerbaijani literature, this research makes a valuable contribution to the existing knowledge gap. The data collected through this study may assist in the development of future regulations in this area and provide a foundation for subsequent academic research.