Piyasa sosyalizmi ve Vietnam örneği
Market socialism and the Vietnam
- Tez No: 955885
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalışması, sosyalizmin tarihsel gelişimin temel alarak piyasa sosyalizmi kuramını tarihsel ve teorik bir çerçevede incelemekte ve bu modelin Vietnam'daki özgün uygulamasını ele almayı amaçlamaktadır. Sosyalizmin temel ilkeleri olan eşitlik, kamu mülkiyeti ve sınıfsız toplum ideali, piyasa sosyalizminin tarihsel ve ideolojik dayanaklarını oluşturduğundan, bu çalışma piyasa sosyalizmini ekonomik bir model olarak değil, sosyalist düşüncenin evriminin bir aşaması olarak ele almaktadır. Sosyalist ilkeler ile piyasa mekanizmalarını bir arada barındıran piyasa sosyalizmi, 20. yüzyılda merkezi planlamanın sınırlarının belirginleşmesi ile alternatif bir model olarak önem kazanmıştır. Vietnam; 1986'da başlattığı Doi Moi reformlarıyla, devlet mülkiyeti ve sosyalist ideallerden vazgeçmeden piyasa araçlarını etkin bir şekilde kullanmayı hedefleyen hibrit bir sistem geliştirmiştir. Bu yönüyle Vietnam, klasik sosyalist modelinin ötesinde bir pratik sunmakta ve teorik alandaki tartışmalara yeni bir boyut kazandırmaktadır. Vietnam'ın deneyimi, piyasa sosyalizminin başarı potansiyelleri kadar yapısal zorluklarını da ortaya koyarak modelin sürdürülebilirliğine dair önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the theory of market socialism within a historical and theoretical framework, based on the historical development of socialism, and to address the unique implementation of this model in Vietnam. Since the fundamental principles of socialism -equality, public ownership, and the ideal of a classless society- constitute the ideological and historical basis of market socialism, this study approaches market socialism not merely as an economic model, but as an evolutionary stage of socialist thought. Combining socialist principles with market mechanisms, market socialism gained importance in the 20th century as an alternative model in response to the limitations of centralized planning. In 1986, through its Doi Moi reforms, Vietnam developed a hybrid system that sought to effectively utilize market instruments without abandoning state ownership or socialist ideals. In this regard, Vietnam presents a practice that goes beyond the classical socialist model and adds a new dimension to theoretical discussions. Vietnam's experience reveals not only the success potential of market socialism but also its structural challenges, providing important insights into the sustainability of the model.