The effect of foreign direct investment on tax revenue in Eastern Europe and Türkiye
Doğrudan yabancı yatırımların Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye'deki vergi geliri üzerindeki etkisi
- Tez No: 955889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KÜÇÜKSAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya genelinde ülkeler ve bölgeler bazında uygulanan vergi oranları ve bu kapsamda vergi gelirleri farklılık göstermektedir. Ülkeler bazında yer alan vergi otoriteleri kendi ekonomik gelişme stratejileri kapsamında vergi politikaları belirlemekte ve uygulamaktadır. Bu çalışmada, Doğru Avrupa ülkeleri ve Türkiye'deki vergi politikaları incelenerek bu politika sonucunda elde edilen vergi geliri ile doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının (DYSY) arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu ilişkinin incelenmesi aşamasında ilgili ülkelerdeki diğer ekonomik göstergeler (enflasyon, ticari açık, iş gücü oranları, vergi oranları, gayrisafi yurtiçi hasıla vb.) diğer değişkenler de incelenerek söz konusu ilişkiye olası etkileri dikkate alınacaktır. Çalışmada Türkiye ve Doğru Avrupa ülkelerine ilişkin veriler incelenecektir. Doğru Avrupa ülkelerinin seçilmesinin sebebi ilgili ülkelerin çeşitli ekonomik göstergeler bakımından Türkiye ile benzer koşullar göstermesidir. Bu sebeplere detaylı olarak çalışmada yer verilecek olup sonrasında ilgili analizler gerçekleştirilecektir. Bu sayede ülkemizde ve benzer ekonomik koşullar gösteren Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki uygulamalarda ve sonuçlarda farlılıklar olup olmadığına ilişkin bir sonuca varılacaktır.
Özet (Çeviri)
Tax rates and applying tax revenues vary globally across countries and regions. Tax authorities in each country determine and implement tax policies based on their economic development strategies. This study aims to examine the relationship between tax revenue resulting from tax policies in Eastern European countries and Türkiye and foreign direct investment (FDI). In the process of examining this relationship, other economic indicators in the relevant countries (such as inflation, trade deficit, labour rates, tax rates, gross domestic product, etc.) will also be analyzed to consider their potential effects on this relationship. The study will focus on data from Türkiye and Eastern European countries. Eastern European countries have been selected because they exhibit similar conditions to Turkey in terms of various economic indicators. These reasons will be detailed in the study, followed by the relevant analyses. This approach will help determine whether there are differences in the implementations and outcomes between our country and Eastern European countries that exhibit similar economic conditions