Ku ve Ka-bant uygulamaları için geniş bantlı ultra ince ve polarizasyona duyarlı olmayan metamalzeme soğurucu
Broadband ultra-thin and polarization-insensitive metamaterial absorber for Ku and Ka-band applications
- Tez No: 955897
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Ka-bant uygulamaları için geniş bantlı, ultra ince ve polarizasyona duyarsız mükemmel bir metamalzeme soğurucu incelenecektir. Araştırma, küçük boyutu, düşük ağırlığı ve geniş bant performansı nedeniyle en umut verici kullanımlardan biri olan elektromanyetik mükemmel meta malzeme emiciye (PMMA) odaklanacaktır. Özellikle 5G uygulamalarında kullanılması beklenen Ka band (26.5–40 GHz) için mükemmel metamalzeme sinyal emici tasarımı ve simülasyonu yapılacak, daha sonra üretim gerçekleştirilerek, üretilen yapı kullanılarak ölçümleri gerçekleştirilecek ve ardından simülasyon sonuçları ile ölçüm sonuçları karşılaştırılacaktır. Ayrıca bu çalışmada elde edilen sonuçlar literatürde bulunan benzer çalışmalarla da karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, an excellent broadband, ultra-thin, and polarization-insensitive metamaterial absorber for Ka-band applications will be examined. The research will focus on an electromagnetic perfect metamaterial absorber (PMMA), which is one of the most promising uses due to its small size, low weight, and broadband performance. A perfect metamaterial signal absorber design and simulation will be made, especially for Ka-band (26.5–40 GHz), which is expected to be used in 5G applications, then production will be carried out, measurements will be carried out using the produced structure, and then the simulation results and measurement results will be compared. In addition, the results obtained in this study will be compared with similar studies in the literature.